Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü çalışmaları doğrultusunda, zincir marketlerin son kullanma tarihi geçmiş ve imha edilecek olan atıklarına yönelik denetimler hız kesmeden devam ediyor.

Marketler, 3572 sayılı kanun gereği kendi işletmesine ait çöp konteyneri edinip, son kullanma tarihi geçmiş ve imha edilecek atıklarını bu konteynerde biriktirmekle ve “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” kapsamında bu atıkları bertaraf ettirmekle yükümlü.

Konuya ilişkin Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli ve Müdürlüğe bağlı Zabıta memurları tarafından bilgilendirme ve uyarı amaçlı denetimler sürüyor. Konteyneri bulunmayan, bertaraf edilmesi gereken atıklarını gelişigüzel bir şekilde atan işletmelere yönelik ise yasal çerçeve içinde cezai işlem uygulanıyor.

Atıkların bertarafına yönelik konu hakkında işletmelerin hassasiyet göstermesi, bu tip işletmelerin kendi bünyesinde plastik konteyner edinmesi ve toplama günlerine uyması, çevre ve halk sağlığı adına da büyük önem taşımaktadır.

Editör: Boğaz Gazetesi