Tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen denetimler Çanakkale’de de gerçekleştirildi. Denetimlere İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan da katıldı. 81 ilin Tarım ve Orman Müdürlüğüne, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından rutin denetimlerin yanı sıra farkındalığın artırılmasına ve gıda denetimlerinin yoğunlaştırılmasına yönelik talimat yazısı gönderildi. Tüketicilerin gıda güvenilirliğini sağlamak ve kamu sağlığının korunması adına toplu yemek hizmetinde bulunan işletmelerin Bakanlıkça kayıt altına alınmasının önemine vurgu yapılan talimatta  "Toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde gıda kaynaklı salgınları engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek için 21 Ağustos-8 Eylül 2023 tarihlerinde lokanta, restoran, kafe, otel gibi toplu tüketim yerlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimlere ağırlık verilmesi, gerekli görülmesi halinde numune alınması ve uygun olmayan işletme ve ürünlerine idari yaptırım uygulanması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı. 

Sürücü Belgesi Sınavlarına yeni düzenleme Sürücü Belgesi Sınavlarına yeni düzenleme

Çanakkale`de Eş Zamanlı Denetim 
Tarım ve Orman Bakanlığının yaz sezonunda kalabalıklaşan otellerde denetim sağlamak amacı ile başlattığı yaz sezonu Otel işletmelerindeki denetimler eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan denetimlerde Otelcilik sektöründe hijyen ve gıda güvenliğini sağlamak amaçlandı. Denetimlere Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan da katıldı.  

“Otel işletmelerinin uzun vadeli başarısı için çok önemlidir”
 Konaklayan müşterilerin hijyen ve gıda güvenliğine katkıda bulunmasının da otel işletmelerini bu konudaki hassasiyetlerini sürdürmeye ve geliştirmeye teşvik edeceğine ifadelerinde yer veren Çanakkale Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan “Mutfakta, personel hijyeni, yiyecek hazırlama, teçhizat ve ekipman temizliği, haşere kontrolü gibi konular incelendi. Restoranda ise sunum alanları, gıda saklama ve personel hijyeni kontrol edildi. Konaklama odalarında temizlik ve dezenfeksiyon, nevresimler ve haşere kontrolü denetlendi. Genel alanlarda ise personel eğitimi, atık yönetimi ve kayıt tutma gibi konular kontrol edildi. Kontrollerde herhangi bir eksiklik veya ihlal tespit edilmesi halinde, otele yasal yaptırımlar uygulanabilir. Hijyen ve gıda güvenliğine yatırım yapmak, otel işletmelerinin uzun vadeli başarısı için çok önemlidir. Güvenli ve hijyenik bir ortam sunarak konukların memnuniyetini ve itibarı korumak mümkündür. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda başlatılan eş zamanlı otel denetimleri ile gıda güvenliğine önem veriliyor. Unutulmamalıdır ki, konaklayan müşterilerin de hijyen ve gıda güvenliğine katkıda bulunması, otel işletmelerini bu konudaki hassasiyetlerini sürdürmeye ve geliştirmeye teşvik edecektir. Sizlerin sağlığı bizim için her şeyden önemli” dedi.
 

Muhabir: Şahver Banu Çağlak