Çanakkale'de, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, sıcaklıkların artması ve nem oranının yükselmesiyle birlikte kene vakalarında artış yaşanabileceği konusunda vatandaşları uyardı. Yapılan açıklamada, özellikle tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene riskinin yüksek olduğu bölgelere gidilirken dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşları kene ısırıklarından korunmak için çeşitli önlemler almaları konusunda uyardı. Bu önlemler arasında vücudu örten giysiler giymek, pantolon paçalarını çorapların içine sokmak ve açık renkli kıyafetler tercih etmek önemli bir yer tutuyor. Ayrıca, kene taşıyabilecek bölgelere giderken, ciltte ve giysilerde kene varlığı açısından düzenli kontroller yapılması da öneriliyor.

Kene ısırıklarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çeken uzmanlar, kene ısırığı sonrasında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirtildi. Kene ısırığı sonrası ortaya çıkabilecek belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, halsizlik gibi şikayetler bulunabilir. Bu belirtilerle karşılaşanların vakit kaybetmeden bir doktora başvurması hayati önem taşıyor.

Halk sağlığını korumak adına bu gibi uyarıların önemli olduğunu belirten Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını ve gerekli tedbirleri almalarını önemle vurguladı. Çanakkale genelinde kene vakalarının artabileceği bu dönemde, vatandaşların dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması, sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Çift başlı buzağı doğdu! Görenler hayrete düştü Çift başlı buzağı doğdu! Görenler hayrete düştü

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir” denildi.

Muhabir: Veysel Akın Salkın