Gündem

'En acımasız insanlık dışı eylemler binlerce çocuk, kadın, yaşlı ve hastaların ölümüne sebep olmaktır’

Çanakkale'de Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, Gazze ve Filistin'de meydana gelen soykırım ve savaş suçlarına dikkat çekmek amacıyla bir adım attılar.

Çanakkale İl Başkanlığı tarafından temsil edilen Saadet Partisi ve Gelecek Partisi, Gazze ve Filistin'de meydana gelen soykırım ve savaş suçlarına dikkat çekmek amacıyla bir adım attılar. İsrail'in Gazze'de ve Filistin'in diğer bölgelerinde gerçekleştirdiği ciddi insan hakları ihlalleri ve sivil kayıpların yaşanmasına yönelik tepkilerini resmi bir şekilde dile getirdiler.

Soykırım ve Savaş Suçlarına Karşı Hukuki Adım

Her iki parti, bu endişe verici olayları hukuki yollarla ele alarak adaletin yerine getirilmesini talep etmek amacıyla Çanakkale Savcılığı'na başvuruda bulundular. Suç duyurusu, Gazze ve Filistin'deki insan hakları ihlallerini ve savaş suçlarını gündeme getirerek ulusal ve uluslararası düzeyde bu konunun üzerine titizlikle gidilmesi gerektiği vurgulandı.

İnsan Hakları ve Adalet Mücadelesi

Bu adım, insan haklarına saygı ve adalet mücadelesi açısından önemli bir girişimi temsil etmektedir. Her iki parti, uluslararası toplumun dikkatini çekmek ve benzer insan hakları ihlallerini önlemeye yönelik uluslararası çözümlerin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla böylesi bir suç duyurusunda bulundular.

Saadet Partisi  Çanakkale İl Başkanı Şener Yüzer'in yaptığı açıklamada,  “İsrail Cumhur Başkanı, Başbakanı ve diğer yetkililer hakkında yaptırdıkları soykırım ve savaş suçu için savcılığa suç duyurusunda bulunarak soruşturma açılmasını talep ettik. Çünkü 7 ekim 2023 ‘ten beri bir toplumun her türlü abluka altına alınıp sivil, çocuk, kadın, yaşlı ve hastaları öldürülmektedir. Hatta hastaneler bombalanmaktadır. Sadece hastanelerde binlerce hasta, bebek ve yaşlı katledilmiştir. Bunların ispata ihtiyacı yoktur. Haberleşme vasıtalarında canlı yayında izlenmektedir. Ayrıca İsrail’li yetkililer tarafında bu katliamın süreceği ifade edilmektedir. Bütün uluslararası sözleşmeler hiçe sayılmaktadır. En acımasız insanlık dışı eylemler binlerce çocuk, kadın, yaşlı ve hastaların ölümüne sebep olmaktadır. İsrail savunma bakanı “İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz. Gazze’ye insani yardım değil patlayıcı girecek.” gibi demeçlerle maksatlarını açıkça beyan etmektedir. Ayrıca katliamlar kimyasal silah (fosfor bombası) kullanılarak yapılmaktadır. Bütün bunlar canlı yayınlarda Dünya kamuoyunun gözü önünde yapılmaktadır. Gazze ve Filistin halkını topyekün yok etme, sivil halkı sürgün etme gayesi gütmektedir. Maalesef çifte pasaportlu yahudilerde İsrail ordusuna katılarak bu suçları işlemişlerdir.

Bütün bunlar gözönüne alındığında T.C. kanunları çerçevesinde savcılığa suç duyurusunda bulunarak kamu davası açılmasını talep ettik’’ ifadeleri kullanıldı.

Haber: Coşkun Balcı