Enes Kara’nın intiharına tepkili paylaşımlar

Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen, Elâzığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara’nın, bıraktığı yazılı ve video paylaşımı ardından sonra intihar ettiği görüntülerin sosyal medyada yayınlanması ardından, kent genelinde birçok siyasi duruma tepki veren paylaşımlar yaptı.

1167
Enes Kara’nın intiharına tepkili paylaşımlar

Yaklaşık Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen, Elâzığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara’nın, bıraktığı yazılı ve video mesajından sonra intihar ettiği görüntülerin bir ay önce kaydettiği açıklanan mesajında bir cemaat yurdunda kaldığını belirten Kara, kendisini ateist olarak tanımlıyor ve dini ibadetleri yerine getirmek zorunda kaldığı için çelişki yaşadığını ifade ediyor. İbadetlere zorlandığını ve ders çalışmaya vaktinin kalmadığını söyleyen Enes bu konuyla ilgili şöyle yazmıştı: ''Özgür hissetmiyorum, 24 saatte kendime ayırabildiğim 3 saat falan. Buna ek olarak dönem sonlarında okuma programları oluyor ve bir hafta boyunca sabahtan akşama kadar buradaki kitaplardan okuyorsun, telefonuna falan da el koyuyorlar.'' demişti
 
BBC Türkçe'ye konuşan baba Mehmet Kara ise, yaklaşık 30 yıldır Risale-i Nur okuduğunu, Batman ve Payas'ta görev yaptığı sırada, oğluyla beraber cemaat evlerine giderek sohbetlere katıldıklarını söyledi. Çocuğunun manevi yönden gelişmesini istedikleri için dindar arkadaşların çocuklarıyla birlikte bir dairede kaldığını belirten Mehmet Kara şunları söyledi: ''Kaldığı yer yurt değil, dört arkadaş aynı evde kalıyorlar, doğrudur orda da Risale-i Nur okuyorlar. Çocuğumuzun manevi olarak da gelişmesini istediğimiz için orda kalsın istedik, sonra olmazsa başka arkadaşlarınla kalırsın dedik. Şikâyeti de yoktu, her görüştüğümüzde de iyi olduğunu söylüyordu.''
 
Türkiye’de birçok vatandaş ve ünlü ismin tepkisine sebep olan, Enes Kara’nın intihar paylaşımı ardından Çanakkale’den birçok siyasi de öğrencinin intihar etmesi sebeplerine  karşı tepkisini gösterdi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek; ‘’İktidar üzerine düşen sorumluluğu yerine getirseydi, öğrencilerin barınma sorununu çözseydi #EnesKara bugün aramızda olacaktı. Şöyle bir düşünelim; yıllardır tarikatlardan oy devşirme uğruna nelere göz yumdu bu iktidar? Kaç gencin, çocuğun geleceğini çaldı? Sessizce izledi?
 
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; ‘’20'sinde Tıp öğrencisiydi #EnesKara Hayattan koparılışına dek giden ve ona dayatılan süreci tek tek anlattı ve gitti. Bugün gençlerimiz yaşama sevincini yitirdiyse, yaşamlarına çaresizlikten, kısıtlanan özgürlüklerden, umutsuzluktan son verebiliyorsa masum değiliz hiçbirimiz!’’ diye konuştu
 
Babasının değerlendirmeleri hakkında konuşan CHP il Genel Meclis Grup Başkanı Güneş Pehlivan ise; ‘’Evladını kaybeden babanın bu sözleri "Bir kereden bir şey olmaz" zihniyetidir. Dilimizin ucuna gelen ama gencecik yaşta hayattan koparılan Enes'in anısı hatırına yutkunduğumuz her betimlemenin ötesinde, sürrealdir.’’ şeklinde konuştu.
 
CHP Çanakkale il Başkanı Metin Ümit Ural; ‘’Gençlerimiz yaşama sevincini yitirdiyse yaşamlarına çaresizlikten, kısıtlanan özgürlüklerden, umutsuzluktan son verebiliyorsa, Ülkeyi terk etmeyi çözüm buluyorsa bunda tüm Ülke insanının sorumluluğu var. Hepimiz sorumluyuz. Enes Kara yaşadıklarını anlattı ve gitti. Işıklar içinde uyusun, Kurucu önderimiz, Mustafa Kemal Atatürk bu konudaki düşüncelerini, tespitlerini yıllar önce ne kadar doğru söylemiş.’’ dedi.
 
İbrahim Akın KAZANCI

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.