Müftü Güvenir, ‘sosyal medya’ hakkında değerlendirmede bulundu

Çanakkale İl Müftülüğü tarafından pandemi döneminde başlatılan sosyal medyada bilgilendirme videolarının en sonuncusunda Yenice İlçe Müftüsü Metin Güvenir, ‘Yeni Bağımlılığımız: Teknoloji, İnternet, Sosyal Medya’ konusunu işledi.

1064
Müftü Güvenir, ‘sosyal medya’ hakkında değerlendirmede bulundu

Çanakkale İl Müftülüğü tarafından pandemi döneminde başlatılan sosyal medyada bilgilendirme videolarının en sonuncusunda Yenice İlçe Müftüsü Metin Güvenir, ‘Yeni Bağımlılığımız: Teknoloji, İnternet, Sosyal Medya’ konusunu işledi.
 
Yenice İlçe Müftüsü Metin Güvenir, son yıllarda çok fazla konuşulan ‘Yeni Bağımlılığımız: Teknoloji, İnternet, Sosyal Medya’ konusu ile ilgili olarak bilgiler verdi.
 
Güvenir, “Cenabı Hak biz insanlara pek çok nimetler bahşetmiş, fakat bu nimetlerin yine kendi rızası istikametinde kullanılmasını ve her türlü aşırılıktan da uzak durulmasını bizlerden istemiştir. Cenabı hakkın insanoğluna bahşettiği en önemli yeti olan akıl nimeti ve bu aklın en önemli semeresi olan teknoloji ve internette büyük bir nimettir.  Fakat bu nimetleri kullanırken de rabbimizin her an görüp gözettiği bilinci ile hareket etmeli, bizleri harama düşürecek, ahiretimizi kaybetmemize sebep olacak işlerden de olanca gücümüzle uzak durmalıyız. Nasıl ki her gün kıldığımız namazlarda  ‘Hamt âlemlerin rabbi olan Allah’a aittir’ diyorsak sanal âleme girdiğimizde de sala âlemin rabbinin de Allah olduğu bilinci ile hareket etmeli, rabbimizin rızasına muhalif düşen işlerden uzak kalmaya çalışmalıyız” dedi.
 
“BİR DİĞER DEZENFORMASYON MAHREMİYET SINIRLARININ AŞILMASIDIR”
“Maalesef geldiğimiz zamanda, insanların büyük bir kısmının gençlerin, çocukların hatta okul öncesi çağlarda yavrularımızın bile yedi, sekiz saati aşan uzun kullanım süresi ile vakitlerini boşa harcadıklarını ve internet, teknoloji bağımlısı haline geldiklerini üzülerek müşahede etmekteyiz” diyen Güvenir, “Hâlbuki rabbimizin ahireti kazanalım diye peşinen bize sunmuş olduğu zaman nimeti, bizim için en büyük nimettir, kaynaktır. İnternet ve sanal âlem konusunda maalesef yanlışa düştüğümüz bir diğer husus da sosyal medya kullanımıdır.  Sosyal medyanın adeta bir üstünlük vesilesi olarak, insanlara nispet etme, hava atma mecra olarak kullanıldığını da üzülerek görmekteyiz. Sanal âlemin getirdiği bir diğer dezenformasyon da mahremiyet duvarlarının yıkılması, mahremiyet sınırlarının aşılmasıdır. Aile içerisinde yaşadığımız özel anların, gezdiğimiz yerlerin, yediğimiz yemeklerin ve eşimizle, çocuğumuzla geçirdiğimiz güzel saatlerin fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaşmak suretiyle, ailemize ait özel anları buralarda paylaşmak, mahremiyet duvarlarını yıkmak, mahremiyet sınırlarını aşmaktır. Hâlbuki ki rabbimiz Kuran-ı Kerim’ de ‘siz onlar için bir örtü, onlar da sizin için bir örtüdür’ buyurmak sureti ile ailemizin, bizim sırlarımızı koruyan kollayan bir sırdaş olduğunu haber vermektedir” ifadelerini kullandı.
 
“RABBİMİZ KATINDA HESABA ÇEKİLECEĞİMİZİ AKLIMIZDAN ÇIKARMAYALIM”
Güvenir, “Sanal âlemin getirdiği bir diğer tehlike de dedikodu ve gıybet hatta iftira boyutuna varan yorumlarda söyleşilerde konuşmalarda insanları büyük bir fitneliğin içerisine çekiyor olmasıdır. Sanal alemde bir haberi okuduğumuzda veya bir habere yapmış olduğumuz yorumlarda yine Rabbimiz katında mesul olduğumuzu, sorumlu olduğumuzu o yaptığımız yorumların veya paylaşımını yaptığımız haberlerin de vebali olduğunu asla aklımızdan çıkarmayalım. İnternetin getirdiği en büyük tehlike, olanca hızıyla yayılan müstehcenlik, açıklık saçıklık meselesidir. Allah, biz müminlere bakışlarımızı, görüşümüzü de belli bir çerçevede tutmamız gerektiğini ifade etmektedir.  Maalesef internet yoluyla müstehcenliğe, son zamanlarda çok kolay ulaşılmakta ve bu artık bir normalleşme seviyesine gelmektedir. İnternette gezdiğimiz mecralardan dolayı da Rabbimiz katında hesaba çekileceğimizi aklımızdan çıkarmayalım” şeklinde konuştu.
 
Gülçin AKIN

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.