Sabah Çanakkale Şehitler Abidesi’nde başlayan Çanakkale Kara Savaşları'nın 109'uncu yıl dönümü törenleri, Fransız Askeri Mezarlığı ve İngiliz Helles Anıtı’nda devam etti.

Törenlere Kültür ve Turizm Bakanı Gökhan Yazgı, Çanakkale Vali Vekili Hakkı Uzun, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, Çanakkale Belediye Başkanı Av. Muharrem Erkek, Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles, Avustralya Büyükelçisi Miles Armitage, Avustralya Birleşik Güçler Komutanı John Frewen, Fransa Uluslararası İlişkiler ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Koramiral Christophe Lucas, Fransa Büyükelçisi Isabelle Dumont, Afganistan Büyükelçisi Amir Mohammad Ramin, Avusturya Büyükelçisi Gabriele Juen, Yeni Zelanda Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral David Proctor, Birleşik Krallık Büyükelçisi Jill Morris, Birleşik Krallık’tan Tuğamiral Robb Pedre, Pakistan Büyükelçisi Yousaf Junaid, ABD Büyükelçisi Jeffry Flake, Belçika Büyükelçisi Paul Huynen, Malta Büyükelçisi Therasa Cutajar, İrlanda Büyükelçisi John Mccullagh, Sri Lanka Büyükelçisi Saranya Hasanthi U.Dissanayake, Kanada, Senegal, Macaristan, Hindistan ve Güney Afrika’dan da üst düzey yöneticiler katıldı.

İlk olarak Fransız Askeri Mezarlığı’nda icra edilen tören, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, İrlanda, İngiltere, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda ve Avustralya ülkelerinden gelen temsilcileri anıta çelenk bıraktı. Saygı duruşu ardından İstiklal Marşımız ve Fransa ulusal marş okunarak, anı defteri imzalandı. Daha sonra İngiliz Helles Anıtı'nda tören gerçekleşti. Çelenklerin sunulduğu törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.  


Kaynak: Veysel Akın Salkın