Kırsal yatırım desteklemeleri tanıtıldı

Çanakkale'de 12’nci etap kırsal kalkınma yatırımları desteklemeleri tanıtıldı.

3350
Kırsal yatırım desteklemeleri tanıtıldı

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında; Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları 12. Etap tebliği konuları hakkında, Çanakkale Merkez, Gelibolu, Bayramiç, Eceabat, Ayvacık ve Ezine ilçelerinde bilgilendirme toplantıları düzenlendi.
 
Toplantılara; Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Şube Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları, Tarım kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı, Ticaret Borsası Genel Sekreterleri, Birlik ve Kooperatif Başkanları, Köy Muhtarları, Tarım Danışmanları, Tarımsal İşletmelerin Yetkilileri, Teknik Personel ve çok sayıda üretici katıldı. Toplantıların açılış konuşmaları Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ tarafından yapıldı.
 
Karadağ yaptığı konuşmalarda:“ On yıldır üst üste yaptığımız Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklemelerinin 10 ve 11 etaplarını geçen yıl bitirdik. İnşallah bu sene 12. sini yapacağız. 12. Etap projelerini biz bu sene biraz daha detaylı olarak tüm ilçelerimizde düzenleyeceğimiz toplantılarla tanıtmak, insanlarımıza bilgi vermek amacındayız. Bu yıl ki 12. etap destekleme programı 13 Eylüldeki Resmi Gazetede yayınlandı, 90 günlük bir başvuru süresi var.12 Aralık tarihine kadar yapılan başvurular kabul edilecek. Bugüne kadar Ekonomik Yatırımlar anlamında 83 projeyi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Toplamda yaklaşık 20 milyon hibe desteği verdik. Bu ilimiz için ciddi bir rakam. Onun için önemsememiz lazım. Bunu ihmal etmeden zamanında başvurularımızı yapmamız lazım. 2016 yılında 16 tane proje kabul edildi. 16 projenin 6 tanesi ekonomik yatırım, 10 tanesi de çiftlik faaliyetlerini geliştirme projeleri. Toplam da 16 projeye 3 milyon 900 bin ?'lik destekleme verilmiştir. Makine ekipman desteği son 3 yıldır yok ama ona da bakacak olursak ilimizde 12 milyon 500 bin ?'lik bir destekleme verildi. Bireysel sulama ise, bu sene inşallah ondada çok iyi bir tanıtım yaparak çok sayıda başvuru yapılmasını amaçlıyoruz. Geçen sene müracaatlar biraz az geldi. Bireysel sulamada 2 milyon 300 bin ?'lik bir destekleme vermişiz. Bunun yanında Genç Çiftçi projesi bildiğiniz gibi 2016 yılında başladı ve bu senede devam ediyor. Yine Genç Çiftçi projesi kapsamında 2016 yılında 7 milyon 11 bin ? civarında destekleme yaptık.
 
Bu sene Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları konusunda nelere destek vereceğimize bakacak olursak; Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç, bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması. Hayvancılıkta ham deri işleme, aynı zamanda en fazla 20 büyük baş hayvan kesim kapasiteli mezbahalara destekleme var. Soğuk hava deposuna, çelik silo, hayvan ve bitkisel orjinli gübre işleme, paketleme ve depolamayla ilgili projelere destek vereceğiz. Yenilenebilir enerjiyi hem bakanlığımız hem ülkemiz çok önemsiyor. Yenilenebilir enerjinin daha yaygın bir hale getirilebilmesi için projeler hazırlanıyor. Biz de bununla ilgili destek vereceğiz. Üreticilerimiz tarafından yeni kurulan seralarda yenilenebilir enerji kaynağı kullananların desteğini de veriyoruz. Çiftlik faaliyetlerini geliştirmeyle ilgili projeleri destekliyoruz. Bunun içerisinde eğitime çok önem veriliyor. Eğitimle ilgili bir projeniz olursa yine destekleme kapsamında. Bilişim teknolojisinin kullanımıyla ilgili projeniz varsa bu da destekleme kapsamı içerisinde. Dolayısıyla hem üretim aşamasında, pazarlama aşamasında ve teknolojiyi iyi kullanma anlamında yapılan projelere destek vereceğiz.
 
Bu destek tutarları ne kadar diye soracak olursanız; Yeni tesis kuruyorsanız 30 bin ? ile 2 milyon ? arasında değişen projeleri kabul edeceğiz. 2 milyonun üzerinde projeniz varsa biz 2 milyona kadar olanı veriyoruz, geri kalanı siz ödüyorsunuz. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları kapsamında tamamlama projeniz var. Burada da 30 bin ? ile 500 bin ? arasında bir destekleme vereceğiz. Başvurular elektronik ortam üzerinden yapılacak. Son tarih 12 Aralık 2017” dedi.
 
Toplantılara katılanlara; Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım tarafından, Ekonomik Yatırım Konuları, Kırsal Ekonomik Alt Yapı Yatırım konuları ve başvuru şartlarının ayrıntılı olarak anlatıldığı bir sunum yapıldı. Katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından toplantılar sona erdi.
 
Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları 12. Etap tebliği konuları bir takvim dahilinde Çanakkale' deki tüm ilçelerde düzenlenecek toplantılarla ilgililere anlatılacak.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.