Dünyanın En Devrimci Balığı

Herkesin küçükken bir kahramanı vardır ya, benimki Küçük Kara Balık’tı.

164 0

Gizem Tuğçe Bayhan

Gizem Tuğçe Bayhan

Herkesin küçükken bir kahramanı vardır ya, benimki Küçük Kara Balık’tı. Samed Behrengi’ye ait olan bu hikaye kitabını okuduğum zaman, benim için bambaşka bir dünya açılmıştı. Küçük Kara Balık, çocuk kitabı olmasına rağmen aslında her yetişkinin de okuması gerektiğini düşünüyorum. Henüz gözünüz açılmamışsa, belki bu Küçük Kara Balık sizlere yardımcı olabilir.
“Hikaye bu kadar önemli ne anlatıyor ki” diye soracak olanlara, bu güzel hikaye kitabından ve yazarı Samed Behrengi’den bahsetmek gerekecek. Denizin en derin sularında yaşayan yaşlı bir balığın, 12.000 çocuğu ve torununa anlattığı öyküde, bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, çevresindeki bütün baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı, denize, özgürlüğe ulaşma çabası, karşılaştığı zorluklara karşı direnerek yaşamı pahasına amacına ulaşmasını ve geride kalıp onu engellemeye çalışan bütün balıklara yol gösterici olması anlatılmaktadır.
 
Kitabı okurken, bir bakıyorsunuz ki o balıklardan farklı olmayan bir toplum yapısı içinde yaşıyoruz. Çevremiz bizlere ‘yapamazsın’, ‘başaramazsın’, ‘başkaları ne der’ diye konuşup duran insanlarla dolup taşıyor. Kendine güveni olmayanlar kişilerse, bu tarz insanların dedikleriyle hemen morallerini bozuyorlar ve eylemlerini yarıda bırakıveriyorlar. Toplumumuzun büyük sorunlarından biri birbirimize destek olmak yerine ‘köstek’ olmaktan hoşlanıyor olmamız. Belli tabularımızı aşamıyor ve kendimizin yapamadığı şeyleri başkaları da yapamasın istiyoruz. Toplum olarak bencilleşiyor ve asla geleceği düşünmüyoruz. Çocuklarımızı düşünmüyor, geleceği düşünmüyoruz. Aslında çocuklarımıza bu kötü geleneği biz öğretiyoruz. “İstersen, çalışırsan, çabalarsan yaparsın” diyemiyoruz. Olumlu cümleler kurmak bizim toplumumuza göre değil sanki. Zaten televizyonlarda da üzüntüden başka hiçbir şey yok ki…
 
Küçük Kara Balık’ımıza geri dönersek eğer, Kitapları dünyanın birçok diline çevrilen, İran şahlık rejiminin muhalif yazarı Samed Behrengi'nin en ünlü iki kitabından biri olan Küçük Kara Balık, 12 Eylül Darbesi sürecinde Türkiye'de yasaklandığı gibi, halen İran'da da yasaklı kitaplar listesinde bulunmaktaydı. E tabi, Küçük Kara Balık bizlere ‘sorgulamayı’ öğretmek istiyordu, dogma inançları kenara atmayı, bir fikre körü körüne bağlanmamayı, yaşamayı öğretiyordu. Çocuklar için yazılan bir masal kitabı olmanın ötesinde, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme kavramları vurgulayan bir başyapıt sayılan eser; Türkiye'de Adana Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından M.Şekip Taşpınar yönetiminde 2008-2009 sezonunda sahnelenmiş.
 
Küçük Kara Balık’la tanışmadan önce sizi ilk önce uyarmam gerek ki, hemen bu kavramları siyasal ideolojilerinizle kıyaslamayın. Küçük Kara Balık, siyasal düşüncelerin daha da üstünde, yaşamın ta içindeki bir canlı. Toplumu, bilimi, özgürlüğü, mutlu yaşamı savunan biri. Bunu yaparken de kimsenin canını yakmayan ama kendi için sonuna kadar da mücadele edebilen bir balık. Bu balık ‘Dünyanın En Devrimci Balığı.’
Çocuklarınıza Küçük Kara Balık’ı okutturun ki, vazgeçmemeyi öğrensinler. Düşünceleri, hayalleri, çalışmaları uğruna çabalamayı ve ‘elaleme’ kulak asmamayı öğrensinler. Güçlü durmayı, boyun eğmemeyi, sevmeyi, okumayı, merak etmeyi öğrensinler!
 
KÜÇÜK KARA BALIK’IN DÜŞÜNCELERİ
Bu küçük sevimli mi sevimli balık bakın bizlere neler söylemiş:
*Annesi, "Balıkla salyangozun arkadaşlığı! Duyulmuş şey değil!" diye cevap vermiş ona.
Küçük Kara Balık da demiş ki:
"Ben de balıkla salyangozun düşmanlığını duymadım. Ama sizler onu hallettiniz [öldürdünüz]."
 
*Küçük Kara Balık : [Gölette rastladığı kurbağacıklara]
"Siz bu göletten hiç dışarı çıkmıyorsunuz ki... Peki, nasıl oluyor da bütün dünyadan söz edebiliyorsunuz?" diye sormuş.
Kurbağacıklar da ona sormuş:
"Bu göletten başka bir dünya da mı var?"
Balık, "En azından bu suyun buraya nereden geldiğini, nereye gittiğini ve suyun dışında neler olduğunu düşünmeniz gerek" diye yanıtlamış onları.
*Küçük Kara Balık: "Hayır anne!" demiş, "Ben artık bu gezintilerden bıktım usandım. Başka yerlerde neler olduğunu görmek için yola koyulup gitmek istiyorum. Sen belki de bu sözleri başkaları küçük balığa öğretti diye düşünüyorsun. Ama bilmelisin ki, ben uzun zamandır bunu düşünüyorum. Tabii diğerlerinden de çok şey öğrendim. Örneğin şunu öğrendim ki, balıkların çoğu yaşlanınca ömürlerini boşuna geçirdiklerini söyleyip yakınırlar. Sürekli sızlanıp beddua ederler, herkesten şikâyet ederler. Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?"

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.