'En temel sorular hala cevapsız'

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi ve 1.sınıf öğrencilerinin 21 Eylül’de okula başlayacağını duyurması sonrasında Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, çeşitli açıklamalarda bulundu.

1210
'En temel sorular hala cevapsız'

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi ve 1.sınıf öğrencilerinin 21 Eylül’de okula başlayacağını duyurması sonrasında Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, çeşitli açıklamalarda bulundu. Hacımusalar, vaka sayılarının gittikçe arttığına vurgu yaparken, bir yandan eğitimcilerin de akıllarında birçok sorunun cevabının hala eksik olduğunu belirtti.
 
Okul öncesi ve 1.sınıf öğrencileri için 21 Eylül tarihinin duyurulmasının ardından, velilerin aklına birçok soru işareti geldi. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, “Salgın yayılımı sürüyor, sağlık ve öğrencilerimizin eğitim hakkına ilişkin kaygılarımız her geçen gün daha da artıyor. 21 Eylül’e yüz yüze, seyreltilmiş ve aşamalı eğitimin başlatılacağının açıklandığı tarihe iki haftadan az kaldı. En temel sorular ise hala cevapsız. Seyreltilmiş ve aşamalı eğitim için sınıf mevcutlarının azaltılması zorunluluk, öğretmen ataması yapılacak mı? Her eğitim kurumu için temizlik, sağlık görevlisi ihtiyacı tespit edildi mi, atamalar gerçekleşecek mi? Yüz yüze eğitim için sınıflar, ortak kullanım alanları fiziksel mesafeye uygun hâle getirildi mi? Tüm okulların temizlik, dezenfektan, koruyucu malzeme ihtiyacı eksiksiz sağlandı mı? Revirler hazır hâle getirildi mi? Öğrencilere, öğretmenlere, tüm eğitim emekçilerine düzenli ve ücretsiz test yapılacak mı? Okulların giriş-çıkış kapılarının sayısı artırıldı mı, okulların girişlerinde ateş ölçümü, fiziksel mesafenin sağlanması başta olmak üzere alınması gereken tüm önlemler plânlandı mı? Covid-19 tanısı konulan veya temaslı olan arkadaşlarımızın bulunduğu eğitim kurumlarında hangi önlemler alındı? Salgın yayılımına karşı gereken önlemlerin alınması, yüz yüze eğitimin bir an önce başlaması, uzaktan eğitimde yaşanılan eşitsizliklerin, eksikliklerin giderilmesi için ek bütçe ayrılacak mı” şeklinde merak edilenleri sıraladı.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.