“Türkiye sağlık alanında öncü ülke olmaya en ciddi adaydır”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, Türkiye’nin koronavirüsün salgınındaki başarısının sırrıyla alakalı kişisel görüşünü açıkladı.

4969
“Türkiye sağlık alanında öncü ülke olmaya en ciddi adaydır”

‘Covid 19 Günlükleri’ adı altında sosyal medya hesabından takipçilerini sık sık Koronavirüsü (Covid-19) ile ilgili aydınlatan Doç. Dr. Alper Şener, ‘Türkiye’nin Korona Salgınındaki Başarısının Sırrı Ne?’ başlığı altında, konuyla alakalı kişisel değerlendirmesini yaptı. Koronavirüs salgınında diğer ülkelerin bu başarıyı sağlayamaması alakalı da yorum yapan Şener, Türkiye’yi sağlık alanında öncü ülke olmaya en ciddi aday gösterdi.
 
Şener; “Sağlık Bakanlığının ve kanun koyucuların liderlik ve organizasyon becerisi yanında sahada da buna tam uyum görülmesi. Buda sisteme duyulan güven ile sağlanıyor. Sağlık sistemine yıllardır yapılan yatırım ve bu hizmetin yaygın, eşit-ulaşılabilir olması. Bilim kurulunun hızla karar verebilen, alan deneyimi olan ve bizzat sahada olan kişilerden oluşmuş olması. Sağlık personelinin yıllardır özverili çalışmaya alışkın olması da bir antrenmanlı ekip oluşturdu. Halk Sağlığı sisteminin oturmuş ve deneyimli olması da bir diğer faktördü. Peki diğer ülkeler de neden bu başarı sağlanamadı? Örneğin hala maske uygulamasını tartışan bazı ülkeler var. Türkiye’de bu tartışma çok kısa sürdü. Verilebilecek mevcut ilaçlar ve rehber oluşturmakta gecikme. Hepsi randomize kontrollü çalışma, yarar ve zarar çalışmalarına takıldı. Durumun acil ve özel olduğunu yeni anlıyorlar. Sağlık Sistemleri; ilaç bulmaya, satmaya öncelikli olduğu, koruyucu sağlık hizmetleri yetersizliği ve daha önemlisi sağlık, tedaviye eşit ulaşım şartları olmadığı için hasta yönetimi sorunları ile ölüm oranları yüksek oldu. Liderlik ve organizasyon becerisi eksikliği eklenmesi de üstüne tuz, biber oldu. Türkiye sağlık alanında öncü ülke olmaya en ciddi adaydır.  Yakın zamanda ispatladı, solunum cihazında olduğu gibi. Türkiye Sağlık sistemi, hekimler, sağlık çalışanları test edildi ve bu sınavı başarı ile verdi” cümlelerini kurdu.
 
Sevi Gözay UĞURLU
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.