Reklam

“Sevgi, saygı ve hoşgörü ile yaklaşılmasını istiyoruz”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması sebebiyle Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve ildeki sivil toplum örgütleri Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni düzenledi.

314
“Sevgi, saygı ve hoşgörü ile yaklaşılmasını istiyoruz”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması sebebiyle Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve ildeki sivil toplum örgütleri Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni düzenledi.
 
Düzenlenen törende Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyelerinin yanı sıra Türkiye Görme Engelliler Derneği, ÇADES, Türkiye Sakatlar Derneği, Kıvılcım Özel Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü, 1915 Çanakkale Spor Kulübü, Zihinsel Engelliler Derneği, Özel Çocuklar Spor Kulübü, Altı Nokta Körler Derneği ve gören Kalpler Spor Kulübü Derneği üyeleri de katıldı.
 
Sivil toplum örgütlerinin çelenklerini takdim etmelerinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile tören başladı. Törende Esra Dikmen ve Ebru Özkaranfil ‘Sen Engelli Olsaydın’ isimli şiiri okudular. Ardından Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Remzi Bolaman, günümüzde engellilerin günlük yaşantıda karşılaştığı zorluklara değinen bir konuşma gerçekleştirdi.
“3 Aralık günü Cumhuriyet Meydanı’mızı uzun zamandır bu kadar kalabalık görmedik. Bugün çok mutluyum” diyen Bolaman, “Sözlerime ‘bize neler oluyor’ diye başlamak istiyorum. Belki unutuluyor ama hani diyorlar ya eğitim,  herkesin hakkı diye. Daha geçen gün özel çocuklarımıza yapılan o hareketi ben şahsım olarak ve tüm engelliler adına çok üzüldüm.  Madem özgür eğitim herkesin hakkıdır, orada o çocuklarımızın, ailelerimizin yuhalanması insanlık için çok büyük bir ayıptır. Ben yakıştıramadım şahsen. Ben isterdim ki tüm engelli dernekleri birleşsin, bu yapılan bu haksızlığa karşı bir deklarasyon yayınlasın. Yaşadığımız hayatta insanlar kalbinde, ruhunda hiç mi sevgi kalmadı? O yüzden ‘Bize neler oluyor’ diyorum. Bu kadar mı tahammülsüzleştik artık?  Bunlar maalesef Çanakkale’de de oluyor. Çanakkale’de de otobüslere biniyorlar, kamuya açık alanlara giriyorlar ve hala ikinci sınıf muamelesi görüyorlar. Bunun için tüm yetkilileri göreve davet ediyorum. İçimizde birazcık insanlık kaldıysa bu özel çocuklarımıza sevgi, saygı ve hoşgörü ile yaklaşılmasını istiyoruz” dedi.
 
“ONLARIN GÜNÜNE AİT BİR ŞEY, KEŞKE BURADA OLSALARDI”
Bir buçuk ay önce 15 Ekim Beyaz Baston Günü kutlandığını ve katılımın az olduğunu söyleyen Bolaman, “O gün burada 15 kişi vardık. Arkadaşımız kürsüye çıktı, konuşmasını yaptı ama o arkadaşımız görmüyordu. Görseydi o basın açıklamasını yapmak istemezdi, ben utandım. O gelmeyenler utansın diyorum. Onların gününe ait bir şey, keşke burada olsalardı” şeklinde konuştu.
 
“MÜFREDATA GİRSİN İSTEDİK”
Bolaman, “Biz Kent Konseyi Engelliler Meclisi olarak bir buçuk yıl önce ‘Çocuk Kalbi Engel Tanımaz’  diye bir kitap yayınladık. Dedik ki müfredata girsin istedik. Ama maalesef ilgilenen olmadı. Bu kitapçık engellileri ilgilendiriyor. Kent Konseyinin yerini herkes biliyor. Lütfen gidin ve bu kitapçıktan alarak engelliler sorunları hakkında bilgi alın. Bu kitapçık iki buçuk yıllık bir ürünün projesi. 10 okul, 850 öğrenci ile anket yapılarak meydana getirilmiş bir kitapçık. Çanakkale halkının yeridir Kent Konseyi. Ne şekilde bilgi almak istiyorlarsa, lütfen gitsinler ve bilgi alsınlar” ifadelerini kullandı.
 
“MAALESEF ŞOFÖRLERİMİZ DUYARSIZ”
“Görme engellilerden bana bir talep geldi.  Konuşan ışık kip istiyorlar” diyen Bolaman, şunları söyledi: “Şu anda ışıklarımız var ama maalesef şoförlerimiz duyarsız. Özellikle bayan sürücülerimiz.  Ben geçerken birçok kez buna şahit oluyorum. Birçok insan yol verirken, bayan şoförlerimizin kafasında ne var bilemiyorum transit gidiyorlar. Görme engelli kardeşlerimizin sorunlarını buradan Çanakkale’nin tüm idarecilerine sesleniyorum. Lütfen ‘konuşan ışık’ yaptıralım ki görme engelli vatandaşlarımız daha rahat geçsin.”
 
“BİRLİK OLALIM, BERABER OLALIM”
Bolaman, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Birlikte hareket edelim. Engellilerin birinin canı yandığı zaman, orada kıyıda köşede kalmasın. Birlik olalım, beraber olalım, hep birlikte olursak sesimiz daha gür çıkar. Buradan resmi kurumlara sesleniyorum. Yıl 365 gün. Engelli günlerini saysan 10-16 Mayıs engelliler haftasında 6 günlük bir programdır. Diğer günleri de hepsini toplayın yılda yapar 10 gün. Bunları takvimlerine işaretleseler, belki bu Cumhuriyet Meydanı daha fazla insanla beraber dolar.   Son olarak Kent Konseyi hakkında konuşmak istiyorum. Biz Kent Konseyi’nin tematik meclislerinden biriyiz. Biraz önce de dediğim gibi Kent Konseyi halkın yeridir. Halk Kent Konseyine gider, yapmak istediklerini orda soracak, öğrenecek. Yolu yakın yeri de yakın. Çanakkale’de herkes bilir Mersin Dede Sokağı. Lütfen gelin, o kent konseyinde hep beraber Çanakkale’miz için elimizden ne geliyorsa her şeyi yapalım. Sizlere engelsiz günler diliyorum.”
 
Konuşmaların ardından Halk Eğitim ASO müdürlüğü ve Engelliler Meclisi ortaklaşa düzenlediği halk oyunları gösterileri ile günü kutladılar.
 
Gizem Tuğçe BAYHAN
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.