“Çiftçinizi ithalat ile terbiye etmekten vazgeçin”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Kendi çiftçilerimizi ithalatla terbiye etmekten ne zaman vazgeçeceksiniz?” dedi.

367
“Çiftçinizi ithalat ile terbiye etmekten vazgeçin”


 
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, TMO'ya Kamu İhale Kanunu'na tabi olmaksızın ithalat yetkisi verilmesini öngören yeni vergi paketi düzenlemesini Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada değerlendirirken “Kendi çiftçilerimizi ithalatla terbiye etmekten ne zaman vazgeçeceksiniz?” diye tepki gösterdi.

Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, TMO'ya Kamu İhale Kanunu'na tabi olmaksızın ithalat yetkisi verilmesine yönelik kanun teklifinin, Sarayın tarıma bakışını gösterdiğini belirten Özgür Ceylan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürünün söylemini ağır bir dille eleştirdi. Özgür Ceylan, TMO Genel Müdürü’nün "Regülasyon görevimiz kapsamında yurt dışı tedarik yapıyoruz; bunu, Türkiye'nin ihtiyacı olduğundan ziyade ticaret için yapıyoruz" şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak, bu yıl içinde ithalat harçları sıfırlanarak ithal edilen tarım ürünlerinin, üreticiye verdiği zararları işaret etti.  
Özgür Ceylan, 2019'da Cumhurbaşkanlığı kararıyla 100 bin ton kuru baklagil, 1 milyon ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır, 100 bin ton pirincin, harçları sıfırlanarak ithal edildiğini belirterek, “Benim çiftçim tarlasındaki ürünü ne yapacağını düşünürken yapılmıştı bu.  2002'den bu yana, çiftçimizin ekmekten vazgeçtiği tarım arazisi toplamı 4 milyon hektarı geçmiş, 2 Trakya büyüklüğünde alanda tarımdan vazgeçilmiştir” dedi.
Özgür Ceylan, Kamu İhale Kanunu’nda daha önce 193 değişiklik yapıldığını belirterek, “Sen, bununla dertlenmeyeceksin, Kamu İhale Kanunu’nda yeni istisnalar tanımlayacaksın. Bu nasıl iş? Kendi çiftçilerimizi ithalatla terbiye etmekten ne zaman vazgeçeceksiniz?” dedi.

 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.