1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki’ye Etkileri Masaya Yatırıldı (VİDEO)

Lapseki Kaymakamlığı’nın ev sahipliğinde, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteği ile gerçekleşecek ve üç gün sürecek eğitim programında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki üzerinde olumlu etkileri tartışılacak.

475
1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki’ye Etkileri Masaya Yatırıldı (VİDEO)
VİDEO HABER


Lapseki Kaymakamlığı’nın ev sahipliğinde, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteği ile gerçekleşecek ve üç gün sürecek eğitim programında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki üzerinde olumlu etkileri tartışılacak.

Lapseki Hükümet Konağı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Toplantı Salonunda başlayan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Akıllı Şehirler Yolunda Lapseki’ye Olumlu Etkileri Eğitimleri’nin ilk gününde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Arzu Başaran Uysal, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Nur Albayrak tarafından bilgilendirmelerin yapıldığı açılış programına Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı V. J. Kd. Bçvş. Tarkan Kanra, İlçe Emniyet Müdürü Adnan Yenici, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Aydın Şafak Kılıçaslan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender, okul ve daire müdürleri katıldı.
 
BAŞKAN YILMAZ; “BENDE MERAK EDİYORUM”
Açılış programında konuşan Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, “Bugün belki Lapseki’nin gelecekte nereye gideceğini, ekonomik anlamda, sosyal alamda nasıl bir yaşam içerisinde olacağımızı, burada yaşayan insanların ne kadar etkileneceğini, Türkiye’nin en büyük mega projelerinkinden birsinin Lapseki’de yapılıyor olmasından ilçemiz olumlu veya olumsuz yönleriyle ne kadar etkilenecek olmasının tartışılması, konuşulması ilerisi için burada yaşayan insanlara bir yön gösterici olacaktır. Bu bizim için elbette çok değerli. Evet ilçemize Türki’nin en büyük mega projesi yapılıyor. Ama gelecekte köprünün kenarında kalan bir ilçe olacağız. Evet bizim arsa, arazi ve evlerimizin fiyatları yeteri kadar yükseldi ama bundan sonrası ne olacak? Bunların burada tartışılması işin aslına bakarsanız halkımızın de bizlerinde merak ettiği bir konu. Yaptığımız araştırmalarda bundan önce köprülerin yapıldığı yerlerde farklı şekilde değişimler olmuş. Bakanlıklarımızın hazırladığı raporlarda ilçenin çok hızlı bir gelişim içerisine gireceği belirtiliyor. Anacak gerçekten böyle mi olacak, yoksa insanlar sadece bu köprüden geçip başka yerlere mi gidecekler?  Ve biz burada kenar da kalan bir ilçemi olacağız? Şu bir gerçek; bende merak ediyorum. Bunların olumlu veya olumsuz yönde tartışılacak olmasına çok önem veriyoruz” dedi.
 
“LAPSEKİ BU BÜYÜMEĞİ İYİ PLANLAMAK İSTİYOR”
Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin ise ilçenin geleceğine yönelik yapılan en önemli eğitim çalışmalarından birinin gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Kaymakamlığımızın koordine ettiği, belediyelerimizin katılımcı olduğu, proje ofisimizin hazırladığı ‘Lapseki Geleceğini Planlıyor’ projesi hazırlandı ve kalkınma ajansından da destek aldık. Bu destekle aslında biz mega projenin ilçemize etkilerini ölçmek istiyoruz. Bununla beraber akıllı şehre dönüştürmek istiyoruz. Hepimiz her gün bir çok veriyle yaşıyoruz. E-postayla, yoldan geçen trafik ile yazdığımız teknolojik mesajlarla hayatın bütün alanına birer veri yolluyoruz, veriyle muhatap oluyoruz. İlçemiz günlük yaklaşık 20 bin aracın geçtiği bir lokaysan üzerinde bulunuyor. Lapseki bu büyümeği iyi planlamak istiyor. Yerel yönetimleriyle, merkezi idaresiyle ve kamu kurumlarıyla bu konuda bize destek olacak hocalarımıza şimdiden teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
AKILLI ŞEHİR YOLUNDA BÜYÜME STRATEJİSİ OLUŞTURULMASI HEDEFİ
Üç gün sürecek eğitim programında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki üzerinde olumlu etkileri tartışılacak. ÇOMÜ öğretim üyeleri tarafından verilecek olan eğitimlerde, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ekonomik, sosyal, mekânsal etkilerinin neler olabileceği; bu sürecin nasıl planlanıp, yönetileceği ve Lapseki’nin akıllı şehre nasıl dönüştürülebileceği konuşulacak. Şüphesiz bölgesel ve yerel gelişme dinamiklerini etkileyecek uluslararası ölçekte bir mega proje olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yollarının, Türkiye’nin en yüksek sanayileşme ve kentleşme oranına sahip olan Marmara Bölgesi’nin mekânsal gelişimini ve bazı sektörlerin yer seçimini de etkileyecek. Bu süreçte Lapseki’nin bugün ve  gelecekte nasıl etkileneceği proje kapsamında düzenlenecek eğitim ve akademisyenlerin sunumlarında masaya yatırılacak. Lapseki, Marmara Bölgesi içerisinde yeni bir rol üstlenebilir mi? Değişimin Lapseki’nin sosyal yapısı ve ekonomik yapısı üzerindeki etkileri neler olabilir? En önemlisi kısa ve uzun vadeli olarak bu değişim süreci nasıl yönetilmelidir? Bölgesel ve yerel aktörler nasıl bir strateji izlemelidirler? gibi sorulara, üç gün boyunca sürecek eğitim programında, dünyada ve ülkemizde daha önce uygulanmış olan büyük ulaşım projelerinin yarattıkları dinamikler ve etkiler de dikkate alınarak yanıtlar aranacak. Programın sonunda, katılımcıların öneri ve katkılarıyla, Lapseki için bir akıllı şehir yolunda büyüme stratejisi oluşturulması hedefi ortaya konacak.
 
ÜÇ GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI
Açılış programının ardından ilk günkü eğitimler kapsamında katılımcılara, ‘Uluslararası Projeler/Mega Projeler’, ‘Marmara Bölgesi Mekânsal Gelişim ve 1915 Çanakkale Köprüsü’, ‘Üst Ölçekli Planlarda Çanakkale ve Lapseki’ konulu sunumlar ile bilgilendirmeler yapıldı. Eğitimlerin ikinci gününde, ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nün Bölgesel/Yerel Ekonomik Yapıya Olumlu Etkileri’, ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nün Sosyal Yapıya Olumlu Etkileri’ anlatılacak. Son gün ise ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nün Mekânsal Etkileri’, ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nün Akıllı Şehir Yolunda Lapseki’ye Olumlu Etkileri’ konulu eğitimler verilecek. Kapanış programında ise ‘Gelecek öngörüleri ve Akıllı Şehir Lapseki’, ‘Nasıl bir mekânsal planlama ve yönetim?’ başlıkları altında öneriler ve değerlendirmeler yapılacak.
 
Ersan KÜÇÜKKURU
 
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.