“Amerika’nın diğer ülkelere karşı agresif bir tutumu var” (VİDEO)

Çanakkale Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Timur Ay, doların ve buna bağlı olarak altının hızlı bir şekilde artış göstermesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

400
“Amerika’nın diğer ülkelere karşı agresif bir tutumu var” (VİDEO)
VİDEO HABER

Doların son birkaç gün içerisinde 5,40 civarlarına yükselmesinin etkisi olarak altında da yükseliş görüldü. Ekonomideki bu yükselme hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Timur Ay, “Şuan Türkiye’deki piyasaların ciddi derecede dalgalanması netice itibariyle hiçbir zaman ekonomik olarak gözükmemekte. Şuana kadar ekonomik verilere bakacak olduğumuz zaman kriz bazında etki edebilecek kötü bir problem olduğu henüz belli değil” dedi.
Ay, bu dalgalanmaların ABD ve diğer ülkeler arasındaki ekonomik, siyasi, askeri ilişkiler neticesinde olabileceğini söyleyerek sadece Türkiye’nin baz alınmaması gerektiğini belirti. Ay, “Türkiye’de döviz üzerinde siyasi bir operasyon yapılmak isteniyor. Bunun altında yatan sadece bir papazın tutukluluk halinin olmaması gerektiğini düşünmekteyiz. ABD ile Türkiye arasındaki dış ilişkilerin, ekonomi, siyasi askeri ilişkilerin birkaç birikiminin sonucu olarak sanki bir kur bazındaki operasyona sebep oldu. Türkiye’deki şuan ekonomik şartların ve verilerin paralelinde olan bir sonuç değil. Normalde ihracatı her geçen gün büyüyen, dış ticaret açığını her gün minimaliz etmeye çalışan, ekonomik büyüme kriterlerini dünyadaki sayılı ülkelerin üzerine çıkartan bir ülke ekonomisi bu şartlarda böyle bir döviz kurlarında olmaması gerektiğini düşünürken tam tersine dövizin şu son bir yıl içerisinde yüzde 50 artışı ciddi şekilde piyasaları çok derinden ve sarsıcı bir boyutta etkiledi” açıklamasında bulundu.
 
“SADECE TÜRKİYE’YE BAKMAMAK LAZIM”
En fazla artışın dolar üzerinde olması hakkında değerlendirmelerde bulunan Ay, “Bu Amerika’nın dünya üzerindeki tutumundan kaynaklanıyor. Sadece Türkiye üzerinde değil şuanda Çin’le başladığı bir ekonomik savaş var. Avrupa birliği ile ilgili bir takım kendi yaptırımlarını uygulamak istiyor. Örneğin, çelik ihracatının üzerine koydukları vergi, Rusya’ya bazı yaptırımların gündemine alması gibi. Sadece Türkiye’nin izine bakmamak lazım. Amerika’nın küresel yapı üzerinde ciddi derecede diğer ülkelere karşı kendi ekonomik yaptırımlarını uygulamak üzerinde agresif bir tutumu var. Bu da Doları diğer para birimleri üzerindeki değer artışına sebep oluyor. Bunun çok uzun soluklu olacağını düşünmüyoruz. Yavaş yavaş piyasaların, ülke ekonomilerinin ciddi reaksiyon vereceğini tahmin ediyoruz. Ama bu ne zaman olur, nasıl olur zaman içerisinde yaşayıp göreceğiz” bilgisini paylaştı.
Ay, Doların yükselişinin altın piyasasını etkilemesi üzere ise şunları söyledi:  “Altının ons ve doların çarpımı ile oluşan bir ürün fiyatı vardır. Altını doğal olarak direkt etkiliyor. Bu da ciddi derecede fiyatlandırmaları yukarı doğru çekti. Piyasa şartlarına bakacak olduğumuz zaman da bugünkü durumda altın TL bazındaki en üst rekorunu kırıyor. Çok ciddi etkilendi” ifadelerini kullandı.
 
“DOLARIN ARTIŞI PARALEL OLARAK PİYASAYI ETKİLİYOR”
Ay, “Sadece ekonomik parametrelerle değil, daha çok siyasi bir takım ne hikmetse bunun ne olduğunu bilmekte çok zor, parametreleri bırakıyoruz bir kenara. Geçtiğimiz günlerde Amerika’ya bir heyet gönderdik. Heyet uzun görüşmeler sonundaki sonucun doğru veya yanlış okunmasını anlamadan sabahı itibariyle akşam bıraktığımız 5,28 bandındaki dolar 5,28 bandına çıktı. İster istemez doların artışı paralel olarak piyasadaki diğer argümanların da fiyatlanmasına neden oluyor. Altın, Euro nezdinde de hepsinde yukarı doğru bir eğim başlıyor” dedi. Dolardaki ve altındaki yükselişin piyasadaki etkisini hemen göremeyeceğimizi söyleyen Ay, “Neticede şuanda başlangıçta bu kadar yükselişin anında refleks olarak piyasa şartlarına etkisi çok kolay değil ama bunun zamanla enflasyonun artışıyla paralel olarak diğer bütün piyasa şartlarına belirleyici olan bütün argümanlara yansımasını da görülecek. Örnek akaryakıt ithalcisi bir ülke olarak bakacak olduğunuz zaman, ithal ürünler nezdindeki doların buradaki yansıması ithalat üzerindeki bütün verileri ve bütün argümanlarına yansıması olarak karşımıza çıkacak. Bu da doğal olarak piyasa şartlarında bütün halkın alışveriş, tüketim nezdindeki her türlü yapıya karşı ister istemez yukarıya doğru fiyatlanma yapacaktır” şeklinde konuştu.
 
“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE FİYATLANDIRMALAR KARŞIMIZA ÇIKACAK”
Ay, Dolardaki artış ithal ürünlere yönelimi azaltacağını söyleyerek, sadece ihracata değil dış ticaret açığına da vurgu yaptı. Ay, “Türkiye’nin sadece ihracatı değil dış ticaret açığını da biliyorsunuz. Açık olarak devamlı yukarlarda ama şu var küresel yapı ister istemez ithalat ve ihracat dengelerinin en iyi götüren ülkelerin ayakta kalmasını ortaya çıkartıyor. Ama ithal edilen her ürünün fiyatlandırılması doğal olarak piyasalara etki yapacaktır. Ama bu hemen olmaz. Fiyatlandırılmasının piyasa şartlarına alıştırılması gereken bir zaman var. Bu zaman ne kadar olacağı tahmin edilmediğinden önümüzdeki günlerde bütün piyasalarda fiyatlandırmalar karşımıza çıkacaktır. Teknolojik ürünlerin ciddi derecede boyutu ithal ürünler. Cep telefonlarından bilgisayarlara, televizyonlara kadar halk bunu yerli tüketime önem verecek gibi gözüküyor” diye konuştu.
 
“ALTIN UZUN VADEDE HİÇBİR ZAMAN KAYBETTİRMİYOR”
Altının her zaman tasarruf amacıyla kullanıldığını söyleyen Ay, altındaki fiyatlar arttıkça piyasada farklı argümanlar çıkmaya başladığını söyledi. Çeyrek altının 350 liraya çıkması, gram, yarım gram gibi çözümler ürettiğini belirtti. Ay, “Serbest piyasa ekonomisine girene kadar bizim tek tasarruf aracımız altındı. Ama serbest piyasa ekonomisine girdikten sonra ki süreç içerinde o kadar çok argüman piyasa şartlarına tüketicimizin önüne çıktı. Zamanında döviz tasarruf aracıydı. Borsa çıktı, faizler zaten belli bir oranda banka faizleri insanların tasarruf aracına yöneltti. Altın şu yönünde tasarruf olması açısından avantaj, altın uzun vadede hiçbir zaman kaybettirmiyor. Bu da doğal olarak altına olan bakışı soğutmuyor.  Altın satışları ile ilgili altının bu kadar fiyatlanması, bir çeyrek altının 350 liraya çıkması, netice itibariyle düğündür, doğumdur kullandığımız farklı bir yöntem belirlemek zorunda kaldı. Küçük altının pahalanmasından dolayı yerine gram altın gibi bir takım argümanlar yarattı. Eskiden düğün alışverişlerinde adetler veya alımlar ciddi boyutlardaydı şimdi minimize edilmiş vaziyette 5 bilezik alacağına 2 bilezik alıyor. Ama halkımız ciddi derece piyasayı takip ediyor. Hem döviz piyasalarını hem altın piyasalarını. Teknolojik imkanlarda bunu takip edecek zemini hazırlıyor. Bu da insanların nereye tasarruf etmesi gerektiğini yakından takip etmelerini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.