Yoga ve Meditasyon Arasındaki Fark

Yoga ve meditasyon birbiriyle zihinsel rahatlama anlamında çakışan, ama asla aynı anlamda olmayan iki farklı yöntemdir. Bu yazı size yoga ve meditasyon arasındaki farkı anlatacak.

7990 0

GÜLÇİN AKIN

GÜLÇİN AKIN

Her ne kadar yoga ve meditasyon eş anlamlı kullanılan kavramlar olsa da aslında ikisi de birbirinin tamamlayıcısı olan kavramları ifade ediyor. Yani yoga ile meditasyonun birbirinden farklı olduğunu ancak tamamlayıcı özellikler içerdiklerini söyleyebiliriz.

Hinduizm ve Budizm gibi dinlerde oldukça önemli bir yere sahip olan yoga; kontrol etmek, birleştirmek, buyunduruk altına almak gibi anlamlara geliyor. Yoga; kişinin daha mutlu, daha huzurlu ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için zorunlu olan birtakım zihinsel ve fiziksel disiplinleri kapsıyor.
Yoganın zihinsel disiplinleri içerisinde yer alan meditasyon ise kişinin daha bilinçli, daha sessiz ve sakin bir yaşam sürmesini amaç ediniyor. Yani meditasyonun yoganın alt basamağı olduğunu ve yoganın aynı zamanda meditasyonu içerdiğini söyleyebiliriz.

Yoga ve Meditasyon arasındaki en belirgin farklar
Meditasyon zihinle yapılan bir uygulama ve yoganın 8 basamağından 7. Basamağı oluşturuyor.
Meditasyonun amacı zihni sakinleştirmek, kötü düşüncelerden arındırmak ve zihne işlevselliğini geri kazandırmak. Bütün bu amaçlar; yoganın da temel felsefesi içerisinde yer aldığı için yoga ve meditasyonamaçsal olarak birbirini tamamlıyor.

Yoga; vücudun tüm bölgeleri üzerinde etki gösterirken, meditasyon sadece zihinsel, ruhsal ve duygusal açıdan etkisini hissettiriyor. Yoga; fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal tüm vücut seviyelerini etkileme özelliğine sahip olarak, bir kez daha meditasyonu kapsıyor.

Yoga; kişinin temel bir yaşam felsefesi kazanmasına yardımcı olan, içerisinde birden çok fiziksel şekillerin bulunduğu,
esneme vb. egzersiz hareketler ile hayat bulan bir yöntem. Yoga; kişinin şu anki bilinciyle sonsuz bilinci bir araya getirmeyi amaçlarken; meditasyon bu yolda kişinin bilinç birleşmesine aracılık ediyor. Yani yoga esnasında kişi bir nevi meditasyondan da yararlanmış oluyor. Yani yoganın evrensel bir küme, meditasyonun ise evrensel kümeye ait olan bir A kümesi olduğunu söyleyebiliriz.

Meditasyonun yogadan bir diğer farkı da tamamen konsantre olmaya yönelik bir eylem olması. Böylelikle meditasyon sayesinde kişi kendini tanıyor ve gerçek kimliğine ulaşarak, benlik bilinci kazanıyor. Yani bu aşamada yoga ve meditasyonun amaçlarının çakıştığını ifade edebiliriz.

Kaynak: http://yogaveyasam.com


Etiketler; #Gülçin Akın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.