birartıbir

Mart 2010'da yayımlanmaya başlayan Bir+Bir, adını Jean-Luc Godard'ın Bir Artı Bir (Sympathy for the Devil) filminden almaktadır.

107 0

GÜLÇİN AKIN

GÜLÇİN AKIN

Bir+Bir, Mart 2010 tarihinden beri yayımlanan aylık dergi. Dergide sinema, müzik, spor, edebiyat gibi konular yer almaktadır. Express ve Roll dergilerini çıkaran ekip tarafından çıkartılmaktadır. Dergi, bazı aylar yayımlanmadığı için sonraki ayda yayımlanan sayı önceki ve sonraki ayın adı ile yayımlanmaktadır. Ocak 2011'de yayımlanmayan derginin şubatta çıkarılan "Ocak-Şubat" sayısında İstiklâl Marşı'nın değiştirilmiş bir versiyonunu içinde barındırdığı için D&R tarafından satışı durduruldu.

Fikir
Bir+Bir fikri, Kasım 2009'da kapanan Roll'un mayıs sayısı hazırlanırken ve 68 Kuşağı'nın 40. yılı üzerine düşünülürken 2008'in nisan ayında ortaya çıktı. O dönem İstanbul Kültür Sanat Vakfı, dergiyi oluşturan ekipten 68 filmleri seçkisi hazırlamasını istedi ve bu süreçte elinin altından birçok film geçen ekip, adını duyduğu fakat henüz izlemediği Jean-Luc Godard'ın Bir Artı Bir filmini izledi. Çıkardığı iki derginin yoğunluğuna rağmen bu dergilerin içeriğinin ekibe yeterli gelmemesi ile Bir+Bir fikri oluştu. ki derginin adı da bu filmden gelmektedir. Derginin esasen 21 Ocak tarihinde çıkması planlanıyordu çünkü dergiyi çıkaran ekip, dergiyi Godard'ın ocak ayında gösterime gireceği duyurulan yeni filmi Sosyalizm'e denk getirme istedi fakat filmin yayınlanmayışı nedeniyle bu gerçekleşmedi.

Dağıtım
Dergi, YAYSAT bayileri ile D&R'larda satılmaktaydı. Fakat derginin Ocak–Şubat 2011 sayısının "Arzuhal" kısmında yer alan "İstikbal Marşı" nedeniyle D&R, kendi şubelerine gönderdiği ve derginin bir şekilde örneğini bulduğu "Acil" kodlu mailde derginin satışını durdurdu. Gönderilen mailde şunlar yazıldı: "Sn. ilgili; Haberin devamı Bir+Bir dergisi ilk sayfasında yer alan ve İstiklâl Marşı ile dalga geçer şekilde, uygunsuz şiiri sebebiyle müşterilerimizden haklı tepkiler görmektedir. Yayın bütün mağazalarımızda satışa kapatılmıştır. Yayın dergi raf ve teşhirinden kaldırılacak, iade sirküsünde iade edilecektir. Yayının yeni sayısı alınmayacaktır, sevk yapılmamasını rica ederim." Bir+Bir yönetimi tarafından yapılan basın açıklamasında bunun sıradan faşizmin tipik örneği olduğu ve yazılan şiirin bir şaka olduğu belirtildi ayrıca şiirin dergiye eklenme sebebi "Çıkar çıkmaz çıkan neşriyat olarak ocak sayısını neşredemedik, telafi mahiyetinde ocaklı bir marş verelim." cümlesiyle açıklanarak okurlardan "Mehmet Akif'in kalıplarıyla yazılmış bir özür mektubu" olduğu ifade edildi.


Etiketler; #gülçin akın
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.