Domates hasadı devam ediyor

?Çanakkale de yerli ve yeni domates çeşitleri düzenlenen tarla günü ve hasat şenliği ile üreticilere tanıtıldı.

1811
Domates hasadı devam ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" Programı kapsamında Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan "Yerli ve Yeni Çeşitlerle  Domates Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Tescil Edilen Yeni Domates Çeşitlerinin  Çiftçilere Ulaştırılması Ve Yaygınlaştırılması" Projesi kapsamında kurulan demonstrasyonları yerinde incelemek sonucunu görmek ve değerlendirmek amacı ile Biga İlçesine bağlı Sığırcık Köyünde "Domates Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü"  düzenlendi.
 
Tarla Gününe, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi "Kırsalda Kadın Hizmetleri Birimi" temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü temsilcileri, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü temsilcileri, Biga Ziraat Odası Başkanı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, Birlik, Kooperatif Başkanları, Kurum Müdürleri, Köy Muhtarları, çok sayıda üretici katıldı.
 
Tarla gününde açılış konuşması yapan demonstratör Kadın Çiftçi Hatice Şen; "Böyle bir proje ile demonstrasyon kuracağımızı öğrendiğimde eşim ve ben de hiç tereddüt etmeden kabul ettik. Çünkü bu çeşitlerin atalarımızın tohumlarından İnce Kabuklu Eski Köy Tipi Domates Tohumlarından yola çıkarak geliştirildiğini öğrendim. Hepinizin bildiği gibi artık tüketiciler de daha organik, doğal,  hastalık ve zararlılarla mücadelede daha kontrollü üretim yapılan, yerli tohumlardan elde edilen gıdaları tercih etmektedir. Dolayısı ile biz üreticiler de bu konuda elimizden gelen titizliği göstermeye çalışıyoruz, çalışacağız da içiniz rahat olsun" dedi.
 
Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ise yaptığı konuşmada;  "Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca 2015 yılından bu yana; kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere, daha verimli bir tarım için bilgi ve yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek ve kullanabilmelerini sağlamak, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak amacıyla "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" Programı başlatılmış olup, İl Müdürlükleri ve Araştırma Enstitüleri işbirliği ile yayım projeleri hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan bu proje, 2017 yılında Bakanlığımız yatırım programı kapsamına aldığı değişik konularda 21 il arasına girerek desteklenmiştir" dedi.
 
Karadağ:" İlimizde sulu tarım alanlarının ana ürünü olan domates yetiştiriciliğinde; fidelerin hazırlanması, fidelerin tarlaya dikilmesi, çapalama ve hasat gibi temel üretim aşamalarında "kadın işgücü" büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle, domates üretiminde kalitenin ve verimin artırılmasında kadın çiftçilerimizin tarımsal yenilikler ile buluşturulması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda kadın çiftçilerimize yönelik eğitim ve yayım faaliyetleri ile yerli ve bölgeye uygun diğer domates çeşitlerinin özellikleri tanıtılarak, kalite ve verimliliğin artırılması amacıyla bu proje hazırlanmıştır" diyerek sözlerini şöyle tamamladı; "Çanakkale Domatesi'nin özellikli bir ürün olarak isim yapması ve ön plana çıkması da bölgedeki domates üretimini daha da önemli hale getirmiştir. Ayrıca pazarlarda büyük bir üne sahip olan "Çanakkale Domatesi" kalitesini koruduğu müddetçe pazar sıkıntısı çekmeyeceği kanaatindeyim" şeklinde konuştu.
 
Karadağ sözlerini şöyle sürdürdü:" Projede yer alan; Ege Pembesi-50, MSC 50, MASS 100,1 Köy Domatesi gibi 4 çeşitten oluşan ve her biri 1'er dekardan oluşan, 2 adeti Çanakkale Merkez Kumkale ve Dümrek köylerinde, 2 adeti ise Biga İlçemizin Bozlar ve Sığırcık köylerinde olmak üzere 4 adet demonstrasyon kurulmuştur.
 
Ayrıca bu 4 çeşidin yanında çiftçinin önceki yıllarda yaygın olarak ürettiği herhangi bir domates çeşidinden şahit dikim yapılmıştır. Bu denemiş olduğumuz yeni çeşitlerde, dönüme kaç ton ürün elde edildiği hasat sonunda kesin sonuçları elde ettikten sonra il Müdürlüğümüz web sitesinde yayınlanarak çiftçilerimize duyurulacaktır.
 
Demonstrasyon alanlarının seçimi yapılırken, farklı bölgelerde domates üreten, benzer problemlere ya da verime sahip olan köylerde, gönüllülük esasına dayanılarak, aynı zamanda yeniliklere açık, genç, önder kadın çiftçiler seçilmiştir. Biga ilçemiz, gerek iklim, gerekse toprak yapısında farklılık göstermesi ve ilimizdeki domatesin yaklaşık % 37' ni üretmesi ve hasatta erkencilik sağlaması ile son yıllarda domates yetiştiriciliğinde en büyük sorunlardan biri olan Domates Güvesi zararlısına karşı daha az risk taşıması nedeniyle tercih nedenlerimizden biri olmuştur"
 
Daha sonra katılımcılar ile birlikte  "Tarlada Kadın Çiftçi ve Domates Konulu Fotoğraf Sergisi” gezildi. Ardından demonstrasyon bahçesi gezilerek Ege Pembesi-50 MSC 50, MASS 1001, Köy Domatesinden oluşan çeşitler hakkında konu uzmanları olan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Bölümü ve Sebze Şubesi Bölüm Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Sevgi Mutlu ve Yüksek Ziraat Mühendisi Mehmet Asım Haytaoğlu bilgi vererek tanıttılar.
 


Kaynak: Haber Merkezi

Etiketler; #Domates
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.