İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması İçin

'İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi' Planlama Toplantısı geçtiğimiz günlerde Çanakkale’de düzenlendi.

1553
İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması İçin

Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat Güllüoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, İyi Tarım Uygulamaları Şube Müdürü Fehmi Mert, Bakanlık Proje Koordinatörü Dilek Uyanık, bakanlık çalışanları, 31 ilden proje koordinatörleri ve il müdürlüğü personellerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
ÇANAKKALE’DE 526 ÜRETİCİ
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ burada yaptığı konuşmada, Çanakkale olarak 2008 yılında 2 üretici ile 396 da alanda başlatılan iyi tarım uygulamalarının 2016 yılına gelindiğinde 526 üretici 61 bin 292 dekar alanda 27 farklı üründe yapıldığını aktararak, hedeflerinin çok fazla üretici tarafından bu uygulamayı benimsetmek ve daha büyük alanlara ulaşmak olduğunu söyledi.
 
31 İLDE UYGULANIYOR
İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat Güllüoğlu ise; “İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesinin başlangıçta 12 İlde başlatıldığını ve 2017 yılında ise 31 İl tarafından bu proje uygulanmaktadır. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen bu projenin her yıl daha iyi bir performansla giderek iyi bir duruma gelmiştir” diye konuştu.
 
Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz da iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması ve kontrolü projesini tüm ülkede yaygınlaştırmayı amaçladıklarını kaydederek, gıda güvenliği için iyi tarım uygulamalarının çok önemli olduğunu aktardı. Toplantıda, İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi Bakanlık Koordinatörü Dilek Uyanık tarafından bir sunum yapılarak il koordinatörlerine yönelik bilgilendirmeler yapıldı. Sonrasında toplantıya katılan il proje koordinatörlerinin illerinde yaşadıkları sorunlarını belirttiler. Ardından yıl içerisinde yapılması gereken planlamalar ile ilgili konular bakanlık personelleri ile birlikte konuşularak toplantı tamamlandı.
 
SERTİFİKALAR VERİLDİ
Toplantının ardından, İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında sertifika töreni de gerçekleşti. Bu programa, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat Güllüoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, TAR-KOOP Başkanı Mehmet Özkurnaz, Çanakkale, Ayvacık, Ezine Ziraat Odası Başkanları, İyi Tarım Uygulamaları Şube Müdürü Fehmi Mert, Kooperatif Başkanları, Bakanlık Proje Koordinatörü Dilek Uyanık katıldı. Törende, İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Sertifika almaya hak kazanan üreticilere sertifikaları verildi.

 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.