Özcan, esnafın ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiği bu süreçte, faiz oranlarındaki artışın esnafın üzerindeki yükü daha da artıracağını belirtti.

Halkbank tarafından Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan Hazine destekli kredilerin faiz oranlarında yapılan değişiklikle ilgili konuşan Özcan, taksit ödemelerinde kademeli olarak 10-15 puanlık bir artış yapıldığını hatırlattı. Bu durumun esnafa büyük bir yük getireceğini vurgulayan Özcan, “Kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli kredi olarak verilmiş olsa da, bu uygulama ekonomik anlamda zor durumda olan esnaf ve sanatkarlarımızın üstüne daha da ağır bir yük getirecektir” dedi.

Özcan, faiz oranlarının %29’a çıkarılması planlanırken, yapılan girişimler sonucunda bu artışın kademeli bir sisteme dönüştürüldüğünü belirtti. "Girişimlerimizin karşılık bulmuş olmasından dolayı memnuniyetimizi belirterek, ilgililere teşekkür ediyoruz. Ancak, kesinlikle bir güncelleme beklemezken yapılan bu uygulama bizleri son derece üzmüştür" ifadelerini kullandı.

Faiz artışının esnaf ve sanatkarlar için büyük bir yük olduğunu vurgulayan Özcan, “Böylesine bir faiz yükünü, esnaf ve sanatkarımızın kesinlikle kaldıramayacağını önemle belirtmek isteriz. Bu uygulama yerine, yeni kullandırılacak olan kredilerde, kredi faiz oranlarının artırılmasının, daha uygun olacağını ifade etmek isteriz” dedi.

Özcan, açıklamasının devamında, bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılması çağrısında bulundu. "Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, hükümet yetkililerimizden esnaf ve sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

Çanakkale esnafı, ekonomik zorluklarla mücadele ederken karşılaştıkları bu faiz artışının, işlerini daha da zorlaştıracağını belirtirken; esnaf temsilcileri, hükümetten bu konuda daha fazla destek bekliyor ve faiz artışlarının geri çekilmesi için yetkililerden acil müdahale talep ediyor.


Kaynak: Veysel Akın Salkın