CHP Çanakkale İl Başkanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği çelenk töreniyle kutladı. Törene, Belediye Başkanı Muharrem Erkek, CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz, CHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun, CHP Çanakkale Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri, partililer ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz'ün günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada konuşmasında, 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak başlattığı bağımsızlık mücadelesinin önemine vurgu yaparak, Türk milletinin ezilmeyi kabul etmeyen ve esareti reddeden direnişini anlattı. Gürbüz, Türkiye'nin kurtuluş mücadelesindeki dönüm noktalarını hatırlatarak, ulusal egemenliğin tarihsel süreçteki önemini vurguladı.

Gürbüz konuşmasında şu cümleleri kurdu; “19 Mayıs 1919’da Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelemiz, düşman çizmesi altında ezilmeyi kabul etmeyen ve esareti reddeden milletimizin yüz yıla damga vurmuş direnişidir. Bu direnişin sonraki adımlarında büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarının önderliğinde Havza Genelgesi her şeyini kaybetmek üzere olan milletimize çağrı yapılmıştır. Ardından Amasya Genelgesi'nde ilk kez ulusal egemenlik kavramıyla işaret verilmiş, sonrasında Erzurum Kongresi'yle manda ve himaye reddedilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilk kurultayımız kabul ettiğimiz Sivas Kongresi'yle mücadelenin vatan safhası yayıldığı ilan edilmiştir. 1919 yılının son altı ayında yaşanan bu dönüm noktaları yok edilmek istenen bir milleti tekrar ayağa kaldırmanın ilk aşamasıdır. Bu sürecin sonunda Anadolu'nun merkezinde yer alan Ankara'da Cumhuriyetimizin ilk tohumları atılmıştır. 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi açılarak egemenliğin kayıtsız, şartsız, milletin olduğu ve millet iradesinin üzerinde hiçbir gücün yer almadığı tüm dünyaya ilan edilmiştir ve dünyada eşi olmayan bir şekilde ulusal egemenlik bayramı büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir.

Cumhuriyeti gençlere emanet eden Atatürk, ulusal egemenlik bayramını da çocuklara armağan ederek genç cumhuriyeti genç nesillere geleceğe taşımıştır. Bugün 23 Nisan’ın 104’üncü yıl dönümünde Cumhuriyet Halk Partisi olarak büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği yolda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz. 31 Mart yerel seçimlerinden halkın büyük desteği ve teveccühüyle Türkiye'nin birinci partisi olarak çıkan partimiz üstlendiği büyük sorumluluğun gereklerini yerel yönetimleriyle her kentte, partimizin her kademesiyle Türkiye'nin her bir köşesinde kararlılıkla yerine getirecektir. Bizlere güvenen milletimize söz veriyoruz; kuruluş ve kurtuluşun partisi Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye siyaseti için yeni bir dönemin başladığı bu dönemde ulusal egemenliğin ve halk iradesinin tartışmasız biçimde tecelli ettiği ve korunduğu düzeni kurma ve koruma görevini mutlaka yerine getirecektir. Biliyoruz ki Cumhuriyetimiz kimsesizlerin kimsesidir. Meclisimiz milletin meclisidir, ülkemiz gençlere emanettir.”

 


Kaynak: Senem Erdem İnal