Bu işletme tabelasında “Çanakkale Savaşları Enstitüsü” ismini kullanmayı tercih etti. Ancak bir süre sonra Çanakkale’de ikamet eden ve yıllardır Çanakkale Savaşları konusunda çalışmalar yürüten akademisyen ve araştırmacılar ile sorunlar yaşamaya başladı. İstanbul merkezli Türk Şehitlikleri İmar Vakfı İktisadi işletmesi (Çanakkale Savaşları Enstitüsü) yıllardır Çanakkale’de yaşayan, Çanakkaleli araştırmacılara karşı davalar açmaya başladı. Ancak bugüne kadar açtığı tüm davaları kaybeden İktisadi işletme (Çanakkale Savaşları Enstitüsü), son olarak 5 kuruş manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Borlat, İktisadi İşletmenin kendisinin özlük haklarına, çalışmalarına, akademik faaliyetlerine karşı giriştiği eylemlerden dolayı 5 kuruşluk manevi tazminat davası açmıştı.

Borlat, ilgili Vakfın şehit yakınlarına yardım amacı izlediğini beyan etmesinden dolayı hiçbir maddi beklentisi olmadan, uğramış olduğu haksızlıkların hukuk karşısında tescillenmesi için bu davayı açtığını ifade ett.. Ayrıca Borlat, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan tarihi bir vakfın bu tip süreçlerin içerisinde yer alarak tarihi misyonundan uzaklaştığını, Çanakkale Savaşları alanında çalışanlara karşı açtığı haksız davalar ile huzur ortamına zarar verdiğini ve daha da önemlisi Türk Şehitlikleri İmar Vakfı gibi Atatürk’ün kurduğu bir Vakfın, 5 kuruşluk mahkûmiyet kararının onur kırıcı olduğunu ifade etmiştir. Borlat, haber merkezimize yapmış olduğu açıklamada; “Her şeyden önce bir Çanakkaleli olarak, 40 yıldır bu topraklarda yaşayan birisi olarak Çanakkale’ye ve Çanakkale muharebelerine hizmet etmek bizler için bir görevdir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tek bir gayemiz var, Çanakkale muharebelerini, Çanakkale şehitlerini araştırmak-anlatmak ömrümüz yettiğince tek gayemiz bu olacaktır. Bunun için ülkemizin kurucu değeri Atatürk’ün kurduğu bir Vakfın gölgesine sığınıp Çanakkale konusunda çalışan birçok insana haksız yere davalar açan bir İktisadi İşletme kanun karşısında da mahkûm olmuştur. Umarım bundan sonra bu huzur bozucu tutumlarına son verir ve çalışanları rahatsız etmez, engellemez” diyerek sözlerine son vermiştir.


Kaynak: Haber Merkezi