Son yıllarda ülkemizde yaşlı nüfusun artması, kronik hastalıkların ve trafik kazalarının artmasıyla birlikte palyatif bakımın önemi giderek artmaktadır. Bu kapsamda, palyatif bakım hizmetlerinde çalışan sağlık personeline yönelik eğitimler büyük önem taşımaktadır. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Hastanesi, bu önemli alanda sağlık çalışanlarının yetkinliklerini artırmak amacıyla düzenlediği sertifika programı ile bu ihtiyaca yanıt vermektedir.

Eğitim İçeriği ve Katılımcılar
Eğitim programı kapsamında Türkiye ve dünyada palyatif bakım, özel bakım gerektiren durumların sistem semptomları, ekip çalışması, manevi desteğin önemi, hemşirelerin yaşadığı güçlükler, enfeksiyon kontrol önlemleri, ağrı yönetimi, solunum sistemi semptomları, GİS semptomları, nörolojik semptomlar, bası ülserleri, ürogenital sistem semptomları, hemotolojik sistem semptomlar, etik, iletişim, psikososyal durumlarla ilgili semptomlar gibi konular ele alındı.
Eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerlere belgeleri, hastane yönetimi ve sağlık hizmetleri yöneticileri tarafından düzenlenen bir törenle takdim edildi. Başhekim Op. Dr. Hasan Keser, Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Gülderen Öztürk, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sibel Yiğit'in de katıldığı törende, kursiyerlerin başarıları ve katkıları takdirle karşılandı.


Kaynak: Senem Erdem İnal