Yol polisi noktalarında konumlandırılan ortalama hız testi tabelalarıyla başlayan bu süreç, şehirlerarası yolların çoğunda yer alan Elektronik Denetim Sistemi (EDS) ile destekleniyor. Şehir girişlerinde bulunan EDS sistemlerinin yanı sıra, şehirlerarası güzergahlarda da sürücülerin hızlarını kontrol etmeye yönelik EDS noktaları bulunacak. Bu sayede sürücülerin güvenliği ve trafik düzeni için daha etkin bir denetim sağlanacak.

Çanakkale'nin o yollarında EDS faaliyete geçti

Çanakkale'de 4 istikamete kurulan ortalama hız ihlal tespit sistemleri Çanakkale Merkez- Lapseki, Lapseki- Çanakkale Merkez ve Çanakkale Merkez- Ezine, Ezine - Çanakkale Merkez arasında ortalama hız denetim PTS-EDS 02/04/2024 (bugün) itibarıyla faaliyete geçti. Yeni düzenleme ile sürücüler belirli noktalar arasında belirli bir sürede ortalama kaç kilometre hızla gittikleri ölçülecek. Bu veriler, sürücülerin hızlarını kontrol etmelerini sağlamak amacıyla kullanılacak. Ayrıca, şehirlerarası yollarda hızın ortalaması üzerinde seyreden sürücülere cezai işlem uygulanacak. Bu yeni uygulama ile trafik güvenliği ve düzeni için önemli bir adım atıldı.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan da yaptığı açıklamada, “PTS-EDS Projesi kapsamında; Çanakkale Merkez-Ezine Ezine-Çanakkale Çanakkale Merkez-Lapseki, Lapseki-Çanakkale merkez istikametine toplam noktada kurulan, ortalama hız ihlal tespit sistemleri 02/04/2024 tarihi (bugün) itibarıyla aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tüm esnaf ve sanatkarlarımıza duyurulur” dedi.


Kaynak: Coşkun Balcı