Şubat ayı başından bu yana adeta deprem fırtınasının yaşandığı Çanakkale’de bugün de sarsıntılar oluştu. Bunlardan birisi Ege Denizinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında kaydedilirken, diğerleri ise Biga ve Lapseki ilçesinde kaydedildi. AFAD verilerine göre ilk olarak saat 14:22’de Ege Denizinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında 3,1 büyüklüğünde deprem oldu. Derinlik ise 7,02 kilometre olarak aktarıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ise bu depremin merkez üssünü Ege Denizi Edremit Körfezi, büyüklüğünü ise 3,4 olarak açıkladı. Derinliği 11,4 kilometre şeklinde verilere yansıtıldı.

Diğer yandan saat 15:05’de iki deprem birden oldu. Bunlardan ilki Biga ilçesine bağlı Gürgendere Köyünde gerçekleşti. 2,8 büyüklüğündeki hareketin derinliği 12,6 kilometre olarak Kandilli verilerine yansıtıldı. Aynı dakika içesinde Lapseki’nin Dişbudak Köyünde de 2,9 büyüklüğünde deprem oluştu. Bu sarsıntının derinliği de 4,5 kilometre şeklinde bildirildi.


Kaynak: Ersan Küçükkuru