Toplantı, Çanakkale Teknopark toplantı salonunda düzenlendi. Toplantıda, Teknopark'ta yürütülen projeler ve çalışmalar hakkında bilgi verildi. Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil, toplantıda yaptığı konuşmada, Teknopark bünyesinde yürütülen 262 proje olduğunu ve bunlardan 177'sinin tamamlandığını açıkladı. Bil, gençlerin hayal ettiklerini tasarladıkları bir ortam sağladıklarını belirtti.


Bölgesel İşbirliği Toplantısı
ÇTSO Yönetim Kurulu üyeleri ve TOBB Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda, Çanakkale Teknopark'ın bölgesel işbirliğine önem verdiği vurgulandı. Teknopark, Ar-Ge çalışmalarını yürüten şirket sahipleriyle bir araya gelerek işbirliği imkanları konusunda görüş alışverişinde bulundu. Teknopark, sadece teknoloji odaklı değil, aynı zamanda gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürebilecekleri bir ortam sunuyor. Bölgesel işbirliği toplantısında vurgulanan bir diğer konu da, Teknopark'ın bölge ekonomisine ve sanayisine katkı sağlama potansiyeli oldu. Yönetim Kurulu üyeleri ve şirket sahipleri, Teknopark'ın sunduğu imkanları yakından tanıyarak geleceğe yönelik işbirliği olanaklarını değerlendirdiler. Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil, toplantının açılış konuşmasında şunları söyledi,“Dönemsel olarak bu toplantıları yapıyoruz. Daha evvel birçok kurum, kuruluşla, toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz toplantılarda hangi iş birliklerini, nasıl süreçlerini nasıl yürütürüz? Biz neler yapıyoruz? bölgesel işbirliği alanlarında yaptığımız çalışmaları paydaşlarımızla paylaşıyoruz. Sonuçta biz bölge için çalışıyoruz. Bölge için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Aslında biz Neler yapabiliriz? Biz neler yapıyoruz? Bunları paylaşalım istiyoruz bu toplantılarda. Aslında işin özü dışarıdan eksik bilgiyle değil de bizi bizden dinleyin istiyoruz. Ve bu vesileyle de bölgedeki tüm aktörlerle iletişim halindeyiz. Bugüne kadar bölgedeki tüm aktörlerle birçok kez sayısız toplantı yaptık, sayısız iş birliği, projeler yaptık. Biz neler yapıyoruz? Sizinle beraber neler yapabiliriz? Bizim bölgemizde gerçekleştirdiğimiz projeler neler? Burada işler nasıl yürür? Süreçler nasıl devam eder? Teknopark nedir? Süreçler nasıl çalışır? Türkiye'deki sistem dünyadaki sistem nasıl işler? Bizim bölgemizde üretilen şeyler Türkiye'ye, dünyaya, biz neler satıyoruz? Neyi üretiyoruz? Çanakkale'de aslında neler oluyormuş da biz bilmiyoruz mu? Cevabını aslında bugün anlatacağız. Biz beraber neler yapabiliriz? Sizlerin ihtiyaçları nelerdir? iş adam Olarak biz bu ihtiyaçların neresinde durabiliriz? Teknoparkla beraber hem ticaret sanayi odası, kurumsal kimliğiyle hem de sizler hepimiz ayrı iş adamı, iş insanı olan Sizlerin ihtiyaçlarını biz neresinde durabiliriz? Diye bugün biraz hasbihal edelim istedik.” dedi.


''% 95 Doluluk İle Çalışıyoruz''
Çanakkale Teknopark’ta yapılan Arge çalışmaları  bahseden Bil, “Teknoparkımızda yer alacak girişimcilerin öncelikle bir iş fikrinin olması gerektiğine dikkat çekerek iş fikirlerinin bir projeye dönüşmesi sürecinin zahmetli bir süreçten geçtiğine dikkat çekti. Teknopark’ta Argesi yapılan her proje’ nin Her aşamasının dijital ortamda sık bir şekilde denetlendiğini de ifade eden Bil, Teknopark Çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi. “Çanakkale Teknopark teknoloji bölgesinden çıkmış 70 firmamız var. % 95 doluluk ile çalışıyoruz. Şu an Çanakkale Teknoparkta 625 kişi çalışıyor. Toplamda 262 projemiz var bunların 177’ si tamamlanmış durumda. Tamamlanmış proje ne demek ? Tamamlanmış proje Çanakkale Teknoparkta üretilmiş ve faturası kesilmiş yani satılmış projedir. Bizim projeye tamamlama belgesi vermemiş için projenin ürün haline gelmiş olması lazım. Devam eden 85 Tane Ar-Ge projemiz var. Çanakkale Teknoparkta 70 firma ve 8 tanede kuluçka firması çalışmalarına devam ediyor. Şu an personel olarak yazılımcı personel arıyoruz. Bir başka amacımızda Çanakkale’ nin çocuklarına, yazılımcılarına iş imkanı sağlamak. Çanakkale Teknopark’ta herkes Ar-Ge yapıyor ve 1 dakika boş zamanları yok. Burada herkes hayal ettiklerini tasarlamak ile meşkul. 2015 yılında 11 firma ile başladığımız çalışmalara bugün 70 firma ile devam ediyoruz'' diye konuştu
 


Kaynak: Coşkun Balcı