Deve güreşleri, geçmişten günümüze gelen bir gelenek olup araçların olmadığı dönemlerde yüklerin taşınmasında kullanılan develerin gücünü sergilemek amacıyla yapılan bir gösteridir. Çanakkale'de yıllardır devam eden bu geleneği yaşatmak ve kültürel mirası devam ettirmek amacıyla düzenlenen Truva Deve Güreşleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla karşılandı.


Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın himayesinde düzenlenen Büyük Truva Deve Güreşleri Festivali’ne CHP PM Üyesi Özgür Ceylan, CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Muharrem Erkek, CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz, CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Birol Arslan, CHP Umurbey Belediye Başkan Adayı Erdal Doğan, Çanakkale Belediye personelleri ve vatandaşlar katıldı. 


Baş Pehlivan Develer Arenada
Ege ve Marmara'nın baş pehlivan develerinin mücadele ettiği güreşlerde, başaltı develer arasında da heyecanlı müsabakalar gerçekleşti. Sabah saatlerinde başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden güreşlerde, 100'den fazla devenin yer aldığı arenada büyük bir heyecan yaşandı. Güreşler sırasında baş pehlivan develerin güç gösterisi izleyiciler tarafından büyük ilgiyle izlendi.


Güreşler sonunda derece alan develere sahiplerine ödülleri verildi. Çanakkale Belediyesi'nin himayesinde düzenlenen Truva Deve Güreşleri, bölgenin kültürel zenginliğini ve deve kültürünü yaşatma misyonunu bir kez daha gözler önüne serdi.
Haber: Veysel Akın Salkın