Haftanın açılışı ise Cumhuriyet Meydanı'nda saat 09.30'da düzenlenen çelenk töreniyle yapıldı. Törene, Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Çanakkale Defterdarlığı temsilcileri katıldı. Temsilciler, Çanakkale şehitleri anısına çelenklerini sunarak saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu. Törenin açılış konuşmasını Çanakkale Defterdarı Doğan Adıgüzel yaptı. Adıgüzel, Vergi Haftası'nın önemine vurgu yaparak vergi bilincinin toplumda yaygınlaştırılmasının önemine değindi. Verginin bir vatandaşlık görevi olduğunu belirten Adıgüzel, vergilerin düzenli ve zamanında ödenmesinin ülke ekonomisine katkı sağladığını ifade etti.


''Vergi Vermek Vatandaş Olmanın Bir Gereğidir''
Çanakkale Defterdarı Doğan Adıgüzel'in yaptığı açıklamada, “1990 yılından beri her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın öncülüğünde yapılan Vergi Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu kapsamda Defterdarlığımızca da toplumun tüm kesimlerinde, vergi vermenin gönüllülük esasına bağlanması, vergi vermenin sadece yükümlülük değil vatandaş olmasının bir gereği olduğu bilincinin yerleştirilmesi için hafta içerisinde etkinliklerle kutlanacaktır. Defterdarlığımızca vergi kayıp, kaçağının önlenmesi, rekabet eşitliğinin sağlanması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Vergi Haftası münasebetiyle, Defterdarlık teşkilatı olarak ülkemize katkı sağlayan ve topluma sunulan hizmetlerde payı olan tüm mükelleflerimizi ayrıca kutlamak istiyorum. 35’inci vergi haftasını kutlarken, toplumun tüm kesimlerine, maliye camiası olarak teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.


Etkinliklerin Devamı
Çanakkale Defterdarlığı tarafından düzenlenen Vergi Haftası etkinlikleri, çeşitli seminerler, paneller ve sosyal sorumluluk projelerini içeriyor. Hafta boyunca vergi bilincinin artırılması ve vergiye olan duyarlılığın artması hedefleniyor.
Haber: Şahver Banu Çağlak