Çanakkale Savaşları’nın sonsuza kadar hatırlanması ve yeni yetişen nesillere Çanakkale ruhunu aktararak bu ruhun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla projelendirilerek, 7 Haziran 2012 tarihinde ziyaretçilerin hizmetine açılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezinde bakım, onarım çalışmaları gerçekleştirilecek.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığından yapılan açıklamada, “Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi bakım, onarım çalışmaları sebebiyle 16 Şubat - 16 Mart tarihleri arasında ziyarete kapalı olacaktır” ifadelere yer verildi.

Çanakkale Savaşları'nın hem kronolojik hem de tematik olarak anlatıldığı bir savaş müzesi olan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezindeki müze binası, şehitlik algısı oluşturmak amacıyla tümüyle toprak altında bırakılmış. Yapının girişinde karşılıklı uzanan iki anıt duvar, Çanakkale Boğazı’nın Asya ve Avrupa kıyılarını, duvarların açık ve koyu renkte olması ise savaş ve barış temalarını sembolize ediyor. Koyu renkli duvarın baş kısmında bulunan üç sütun, Türk askerinin inanç, cesaret ve vatan sevgisini temsil ederken duvar yüzeylerindeki sadelik ise ölümün sessizliği ve yalnızlığı olarak açıklanıyor. Bir kısmı hareketli platformlara sahip 11 ayrı canlandırma odasında, Çanakkale Savaşları’nın önemli kesitleri, 65 dakikalık sinevizyon gösterimiyle ziyaretçiye aktarılıyor. Ayrıca yabancı ziyaretçiler için kulaklıkla, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Japonca, İtalyanca ve Arapça olmak üzere 7 ayrı dilde anlatım yapılıyor. İki kattan oluşan müze salonlarında savaşın tüm yönleri balmumu heykellerin yanı sıra dioramalar ve maketler desteğiyle ziyaretçilere anlatılıyor. Harp sahasında bulunan ve savaş dönemini yansıtan, her birinin ayrı bir hikâyesi olan savaş objeleri, üniformalar ve teçhizatın sergilendiği müzenin açık peyzaj alanlarında da gerçek siperler ve askeri araçlar yer alıyor.

Haber: Veysel Akın Salkın