Çanakkale Standı, bu yıl 27. kez düzenlenen fuarda öne çıkan noktalardan biri oldu. Tapınağın figürü ve mitolojik öyküleri, ziyaretçilerin ilgisini çekti ve tatil rotalarında Çanakkale'yi tercih etmelerine sebep oldu. Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyünde bulunan Apollon Smintheus Tapınağı, EMITT Fuarı'nda Çanakkale Standı'nda sergilendi. Tapınak, Helenistik Çağ Anadolu mimarlığının önemli örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Hermogenes'in yalancı iki sıralı sütun plan tasarımını kullandığı tapınak, ön ve arka cephelerinde 8, uzun kenarlarında ise 14 sütun dizisine sahip. Tapınakta ayrıca pronaos, naos ve opisthodomos olmak üzere 3 oda bulunuyor. Naos'ta Paroslu heykeltıraş Skopas'ın yaptığı ve 110 santimetrelik bacak parçası bulunan Apollon heykeli bulunuyor.
Çanakkale'nin Turizm Ağı Tanıtıldı
Tapınağın mitolojideki önemi de ziyaretçilerle paylaşıldı. Strabon'un "Geographica" kitabında anlatıldığına göre, 2 bin yıl önce Yunanistan'dan gelen İonlar, kenti kuşattıklarında tarla farelerinin saldırısına uğramışlar ve bu durumun kenti kaybetmelerine sebep olduğu belirtiliyor. Lekton halkının minnet göstergesi olarak Apollon Smintheus Tapınağı'nın inşa edildiği rivayet ediliyor. EMITT Fuarı'nda Çanakkale'nin tarihini ve turizm potansiyelini tanıtan stant, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekti. Kum, deniz, güneş ve tarihiyle öne çıkan Çanakkale, fuarın en popüler alanlarından biri oldu. Ziyaretçiler, Çanakkale'yi tatil rotalarına eklemek istediklerini belirtirken, Apollon Tapınağı'nın da bölgedeki turizm çekiciliğini artırdığı gözlendi.
Bu yıl EMITT Fuarı'na katılan Çanakkale Standı, bölgenin tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini dünyaya tanıtarak önemli bir misyon üstlendi.
Haber: Coşkun Balcı