Yılbaşı gecesi her yıl olduğu gibi büyük bir heyecanla bekleniyor, ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaşlar evde mi yoksa dışarda mı kutlamalı sorusuyla kararsızlık yaşıyor. Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle evde yılbaşı kutlamak isteyenler, dışarda geçirecekleri eğlence için yüksek maliyetli bir alışveriş yapmak zorunda kalmaktan kaçınıyor. Bu durum, evde pijama, terlik ve televizyon (PTT) ile sınırlı bir kutlama tercihini artırıyor.

Yılbaşı Eğlencelerinin Fiyatı

Yılbaşı gecesi eğlence mekanları ve oteller, özel yılbaşı menüleri ile çeşitli fiyat seçenekleri sunuyor. Ancak, bu menülerin maliyeti asgari ücretin yarısına denk geliyor. Yılbaşı eğlencesi içeren otel konaklamalarının fiyatları en düşük kişi başı 6 bin TL'yi buluyor. Yılbaşı menülerinde geniş bir çeşitlilik bulunmakla birlikte, içeriğe ve sunulan hizmetlere göre fiyatlar değişiyor. Alkollü menülerin kişi başı fiyatları 1.500 TL'den başlarken, alkolsüz seçenekler kişi başı 850 TL ile 1.000 TL arasında değişiyor. Otellerde konaklama içeren yılbaşı paketleri ise en düşük 2.750 TL'den başlıyor. Ekonomik zorluklar nedeniyle evde kutlama trendi, evde pijama partilerini ve sıcak ev atmosferini tercih edenlerin sayısını artırıyor. Yılbaşı gecesini ev konforunda geçirmeyi tercih edenler, maliyetin daha düşük olmasının yanı sıra daha samimi bir atmosferde olma avantajını da barındırıyor.

Çanakkale Gecelerinde YılBaşı

Yılbaşı gecesi, vatandaşlar için sadece yeni umutların başlangıcı değil, aynı zamanda ekonomik dengenin arayışı olarak karşımıza çıkıyor. Evde mi yoksa dışarda mı kutlamak konusundaki kararsızlık, ekonomik şartlara bağlı olarak devam ediyor.  Çanakkale’de yılbaşını dışarda kutlamak isteyenler için sunulan menülerde, ordöv tabağı, ara sıcak, ana yemek, tatlı ve işkembe çorbası ya da sucuk gibi seçenekler bulunuyor. Ancak, bu menülerin içeriği ve maliyeti, tercih edilen eğlence mekanına veya otele göre değişiklik gösteriyor. Yılbaşı eğlencelerinde masaların vazgeçilmezi olan başlangıç tabağında beyaz peynir, cevizli havuç tarator, zeytinyağlı mantar, şakşuka, açılı ezme, humus, haydari ve atom bulunuyor. Ara sıcaklar ise mekan veya otel tercihine göre pastırmalı paçanya, sigara böreği, Arnavut ciğeri gibi çeşitlilik gösteriyor. Yılbaşı eğlencelerinde alkollü içecekler ise, fiyatları ciddi derecede arttırdığı için sınırlı ve seçenekli bir şekilde sunuluyor. Alkol almak istemeyen misafirlere ise sınırsız meşrubat seçenekleri sunuluyor. Alkollü menüler kişi başı en düşük 1.500 TL'den başlarken, alkolsüz menülerin başlangıç fiyatı kişi başı 850 TL ile 1.000 TL arasında değişiyor.

Konaklamalı Yılbaşı Eğlenceleri

Otellerde düzenlenen yılbaşı eğlenceleri, konaklama seçeneğiyle birleştirilmiş paketler halinde sunuluyor. Bu paketlerin fiyatları kişi başı en düşük 2.750 TL'den başlıyor. Ancak, konaklamalı yılbaşı eğlencelerinin maliyeti, bir asgari ücretin yarısına kadar çıkabiliyor. Yılbaşı eğlenceleri, fasıl, sanatçı ve DJ eşliğinde otellerde ve eğlence mekanlarında gerçekleşiyor. Yılbaşı gala yemeği ve otel konaklaması içeren paketlerin en düşük fiyatı ise 6 bin TL olarak belirlenmiş durumda. Hem otellerde hem de mekanlarda, yeni yıl eğlencesinde çeşitli etkinlikler ve sürprizler de mevcut.

Yılbaşı gecesi, vatandaşlar için ekonomik planlamalarını göz önünde bulundurulması gereken bir denge arayışı olarak geçiyor.

Haber: Coşkun Balcı