Çanakkale Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen "100. Yılında Cumhuriyet ve Çanakkale" temasına odaklanan Sosyal Bilimler Sempozyumu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu'nda gerçekleşti. Sempozyuma,  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa İlker Gülcemal, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Sempozyum Onursal Başkanları Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’nun açılış konuşmaları ile sempozyum devam etti.

Ülgür Gökhan Cumhuriyet'in 100. yılına denk gelen bu önemli etkinlikte bilim dünyasına katkı sunan herkesi selamladı ve ekledi:  “Cumhuriyetin kazanımlarını, faziletlerini bu kazanımlarım demokrasimize ve toplumsal dönüşüme, siyasete etkilerini konuşmak için en doğru yer Çanakkale’dir.”

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R Cüneyt Erenoğlu, “Sizleri üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen "100. Yılında Cumhuriyet ve Çanakkale Sosyal Bilimler Sempozyumu"nda görmekten büyük mutluluk duyuyorum” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladığımız bu anlamlı günde, Çanakkale'nin eşsiz tarihi ve kültürel değerlerini sosyal bilimler alanında ele alan bu sempozyumun düzenlenmesi bizler için büyük bir onur. Çanakkale, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, önemli bir kültür ve medeniyet merkezi olmuştur. Çanakkale Boğazı, yüzyıllardır dünyanın en önemli ulaşım ve ticaret yollarından biri olmuştur. Çanakkale, aynı zamanda bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin simgesidir. 1915 yılında Çanakkale'de verilen kahramanlık mücadelesi, dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olmuştur. Cumhuriyetimizin kuruluşu, bu mücadelenin en önemli sonucudur.

Sempozyum, Cumhuriyetimizin Kazanımlarını ve Önemini Yeniden Hatırlatacak

Cumhuriyet, Türk milletinin kendi kaderini tayin etme arzusunun bir ifadesidir. Bu sempozyum, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutlamanın ve Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve önemini yeniden hatırlamanın bir fırsatı olacaktır. Sempozyumumuzda, Cumhuriyetimizin kuruluş sürecinde yaşanan siyasi, sosyal ve kültürel gelişmeler, Cumhuriyetin kadınlara ve siyasete etkileri, Çanakkale Savaşında kara propagandanın rolü, Cumhuriyet döneminin militarizmi ve Cumhuriyet ve Lozan Barış Antlaşması'na bakış gibi önemli konular ele alınacak.

Sempozyumumuza katılan değerli akademisyenlere, öğrencilere ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Umarım bu sempozyum, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümüne yakışır bir şekilde geçer ve önemli bilimsel çalışmalara ve potansiyel işbirliklerine imza atılır.”

Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan'ın "Cumhuriyetin Kuruluşuna Giden Yolu ve Cumhuriyet'in Kazanımları" başlıklı sunumuyla devam eden sempozyum, panellerle devam etti.

Sempozyum kapsamında, Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze Çanakkale’nin fotoğraflarının yer aldığı bir sergi de açıldı. Sergiyi gezen Başkan Gökhan ve Rektör Erenoğlu, fotoğrafların Çanakkale’nin tarihine tanıklık ettiğini belirtti.


Kaynak: Haber Merkezi