Başkan Erdoğan, basın mensupları ile bir araya gelerek, Biga'da 35 yıl boyunca süren su sıkıntılarını ortadan kaldıracak nitelikteki projelerin detaylarını paylaştı. İlk durağı Kalafat Köyü yakınlarındaki Yeni Maslak Projesi oldu. Başkan Erdoğan, Yeni Maslak Projesi'nin detaylarını ilgili müdür ve personeller eşliğinde basın mensuplarına aktardı. Projenin büyüklüğü ve sağlayacağı avantajlar hakkında bilgiler veren Başkan Erdoğan, su sorunlarına kökten çözüm getirmeyi amaçlayan bu projenin önemine vurgu yaptı. Biga'da yaşanan su sıkıntılarına 35 yıl sonra getirilecek çözümlerin altını çizen Başkan Erdoğan, projelerin bölge halkının yaşam kalitesini artırarak su sorunlarını tarihe gömeceğini belirtti.

Diğer Projeler ve İncelemeler

Yeni Maslak Projesi'nin ardından Başkan Erdoğan ve beraberindekiler, diğer büyük projeleri ve su temini ile ilgili incelemelerde bulunarak, Biga'nın su sorunlarına getirilecek çözümleri basın mensuplarına detaylı bir şekilde aktardı. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan'ın incelemelerine başladığı ilk durak, Kalafat Köyü yakınlarındaki Yeni Maslak Projesi oldu.Başkan Erdoğan, projelerin detaylarını ilgili müdür ve personellerle birlikte basın mensuplarına tek tek paylaştı. Su sorunlarının kalıcı bir çözüme kavuşması için planlanan büyük projelerin sürdürülebilir su temini sağlama adına önemli olduğunu vurguladı. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, planlanan projelerin nitelikleri ve büyüklüğü ile ilçede su sorunlarının önemli ölçüde çözüme kavuşacağını belirtti. Başkan Erdoğan burada yaptığı açıklamada, "Belediyemizde bulunan 10 metreküp ve 50 metreküp kapasiteli iki maslak yerine, belediyemizin öz kaynaklarıyla yani borçlanmadan burada 200 metreküp kapasiteli yeni bir maslak inşa edilmektedir. Maslaktan kalafat deposuna kadar 710 milimetre çapında, yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda HDPE PN10 boru döşenecek ve hat yenilenecektir" dedi.

Arızalara Erken Tespit

Başkan Erdoğan, "Bu sistem, su iletim hatlarını 7/24 takip ederek muhtemel arızaların erken tespit edilmesini ve kesintisiz su hizmetinin sağlanmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, doğal kaynakların verimli kullanımı için sistem sürekli olarak izlenecek ve gerekli veriler raporlanacaktır. Kalafat deposundan çıkarak, 450 milimetre çapında boru ile Yeniceköy'den Kocatepe Caddesi'ne kadar olan 4 kilometre uzunluğundaki hat oluşturulacaktır. Toplamda 8 kilometre uzunluğundaki hat, 35 yıllık ihtiyaca göre tasarlanmıştır. Projede kullanılacak olan borular, üretici fabrika laboratuvarlarında ve bağımsız akredite laboratuvarlarda test edilmiştir" dedi.

Kapasite 4 Katına Çıkarılacak

Hizmet aksamalarına karşın önlemlerin alınacağına değinen Başkan Erdoğan, , "Mevcut 1500 metreküplük su deposu, Biga şehrine hizmet vermektedir. Ancak su kesintisi ve acil durumlarda depodaki suyun kısa sürede tükenmesi nedeniyle kesintilere sebep olmaktadır. Bu sorunu çözmek amacıyla, yakın zamanda yapılacak 4000 metreküplük yeni depo ile toplam kapasite 4 katına çıkarılarak kesinti ve hizmet aksamalarının önüne geçilmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda Belediyemizce Gümüşçay, Kalafat ve Hoşoba bölgelerinde yeni su arama noktaları belirlenmiştir. Bu noktalar, bölgedeki su kaynaklarının analizi ve kullanım potansiyelinin değerlendirilmesi için incelenmektedir. Su arama çalışmalarıyla beraber bölgenin su ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir" diye konuştu.

Haber: Şahver Banu Çağlak


Kaynak: İHA