Çanakkale merkezli kurulan Almina Kitap, şehirdeki yazarları bir araya getirerek gençleri kitap ve şiir yazmaya teşvik etme, kaybolan kitap alışkanlıklarını canlandırma ve okuyucularla yazarları bir araya getirme misyonuyla yola çıktı. Hava Kuvvetleri'nden emekli Mustafa Gür tarafından 2 yıl önce kurulan Almina Kitap, Çanakkale'nin edebi potansiyelini destekleyen bir platform haline geldi. Gelişen teknoloji ve değişen alışkanlıkların etkisiyle kaybolan kitap alışkanlıklarını canlandırmayı hedefleyen Almina Kitap, Çanakkaleli yazarları tek çatı altında toplama çabasıyla dikkat çekiyor. İki yıl içinde Çanakkale'de 20'ye yakın kitap fuarı ve birçok söyleşi ile imza günü düzenleyen Almina Kitap, yazarlarıyla bir araya gelerek edebi bir buluşma noktası oluşturdu.

Çeşitli Alanlarda Yayın Yapan Yazarları Bir Araya Getirdi

Almina Kitap, Çanakkale dışındaki fuar ve etkinliklere katılarak yazarlarını daha geniş bir kitleyle buluşturuyor. Şiir, roman, hikaye gibi farklı alanlarda eserlere imza atan Çanakkaleli yazarları bir araya getiren Almina Kitap, yazarlar arasında etkileşimi artıran bir etkinlik düzenledi. Çeşitli illerden de yazarları bünyesine katarak edebiyat çeşitliliğini destekleyen Almina Kitap, Belediye İş Merkezi'nde düzenlediği etkinlikle yazarların bir araya gelmesine aracılık etti. Antalya, Ankara, Diyarbakır, Mardin gibi farklı illerden yazarları bünyesine katarak her geçen gün okuyucu kitlesini arttıran Almina Kitap, edebiyatın güçlenmesine katkı sağlıyor.  Almina Kitabın yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Mustafa Gür, “Yayın evimiz 2 sene önce Çanakkale’de kuruldu.  Bu sürede yayın evi olarak 30’a yakın kitap bastık.  Kitap basmanın yanı sıra kitapseverleri yazarlarla buluşturmak amacı ile Merkez ve ilçelerde 20’ye yakın kitap fuarı yaptık.  Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlıkların vasıtası ile okullarda da öğrencileri kitaplarla buluşturuyoruz.  Yayın evi Çanakkale’de bir boşluktu ve biz bu boşluğu doldurduk.  Özellikle genç yazarların yetişmesi için bu alanlarda çalışmalarımız oluyor.  Okullarda değerlerimizi anlattığımız, yazarlarımızı öğrencilerle buluşturduğumuz sohbetlerimiz oluyor.  Bu bölgenin en birikimli ve kültürlü yazarlarını yayın evimizin bünyesinde birleştirdik.  Onlarla birlikte Çanakkale’de gördüğümüz bu boşluğu dolduruyoruz.  Çanakkale dışında Antalya, Diyarbakır, Mardin ve Ankara gibi şehirlerden de yazarlarımız var.  Sadece Çanakkale’de değil il dışında da fuarlara katılım gösteriyoruz ve en son Çorum’daki Kitap Fuarında hem yayın evimiz hem da yazarlarımızı tanıttık. Amacımız Cumhuriyet değerlerini örf ve adetlerini,  gençlere hakkı ile anlatabilmek” dedi.

Amacının gençleri yazmaya teşvik etmek olduğunu söyleyen Mustafa Gür, gençleri aynı zamanda yazarlarla tanıştırıp ufuklarının açtıklarını belirterek, “Ben kendim Hava Kuvvetlerinden emekli bir askerim yazdığım ‘Bilge İnsan’ kitabım üçüncü baskıya ulaştı.  Ayrıca gönüllere dokunan bir şiir kitabım var.   Emekliliğimde yerleştiğim Çanakkale’de gördüğüm bu boşluğu doldurmak için 2 yıl önce kurduğumuz Almina Kitap ile hem Çanakkaleli hem de Türkiye’nin bir çok ilindeki yazarları bünyemizde topladık.  Yazarlarımız ve tüm imkanlarımızla gençlere elimizden geldiği kadar hizmet etmeye çalışıyoruz.  Yaptığımız söyleşilerle gençlerle tanışıyoruz ve yazarlığa meraklı gençleri Kitap Evimizde ağırlayarak yazarlarla tanıştırıp ufuklarını açıyoruz.  Yerelde yazarlarımız kendileri bireysel olarak çalışmalarını sürdürdüğü için  pek tanınmıyorlar çevrede  biz de bunları bir araya getirerek hayatın içine sokmuş olduk” ifadelerine yer verdi.

Haber: Coşkun Balcı