Hem dünyada hem de ülkemizde kalp ve damar hastalıkları kaynaklı ölümler, tüm ölüm nedenleri arasında hâlâ ilk sırada yer alıyor ve ne yazık ki her 3 kişiden biri kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Oysaki bazı küçük önlemler alınarak bu tablonun önüne geçilebilmesi oldukça mümkün…

45 yaşından önce sigara içiminin terk edilmesinin bile erken ölümlerin yüzde 90 azaltılmasına olanak sağladığının altını çizen Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Diker, kardiyolog ile neden dost olunması gerektiğini de anlatarak Dünya Kalp Gününe özel önemli bilgiler aktardı.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyadaki tüm ölümlerin %32’si kalp ve damar hastalıkları nedeniyle gerçekleşiyor. Ülkemizdeki verilere bakıldığında ise tüm ölümlerin %36’sının kalp ve damar hastalıkları nedeniyle gerçekleştiği görülüyor.
Alınacak önlemlerin yardımıyla kalp ve damar hastalıklarına bağlı erken ölümlerin %80 azaltılabileceğini belirten Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Diker, daha sağlıklı bir kalbe sahip olabilmenin yollarını anlattı.
Sigara tiryakiliğini bırakmak: 45 yaşından önce sigarayı bırakmak sigara içmeye devam edenlere göre erken ölümleri %90 azaltıyor. 65 yaşından sonra sigarayı bırakmanın bile ölümleri %20 azalttığı biliniyor.
 
Düzenli egzersiz yapmak: Günde 6000-9000 arası adım atmak, 2000 adım ve altında atanlara göre kalp ve damar hastalıklarına bağlı problemleri %50 azaltıyor.
 
Kilo vermek: Kilolu kişilerin vücut ağırlığının %5-10’unu azaltacak kadar bile kilo vermesi kalp ve damar hastalıklarına bağlı problemleri %20-30 oranında azaltıyor.
 
Sağlıklı beslenmek: Akdeniz diyeti, DASH ya da yeni moda MIND diyeti... Adı ne olursa olsun, sebze, işlenmemiş tahıl, zeytinyağı ağırlıklı beslenme kalbimize iyi geliyor.
 
 
“KARDİYOLOJİ UZMANINIZ İLE DOST OLUN”
 Dünya Kalp Gününde, kalp hastalıkları hakkında da bilgiler aktaran Prof. Dr. Erdem Diker, “Kalp hastalıklarını ele aldığımızda kan basıncı, kan şekeri ve kolesterol meselesi gündeme geliyor. Kan basıncımızın büyük 140 ve küçük 90 mm Hg’nin altında olması, uzun süreli şeker düzeyini gösteren HbA1c’nin tercihen %6’nın altında olması uzun soluklu ve sağlıklı bir kalp vadediyor. Kolesterol konusunda ise ne kadar düşük kolesterol o kadar iyi kalp damar sağlığı anlamına geliyor. Gerektiğinde doktorun önerdiği kolesterol düşürücü ilaçları düzenli kullanmaktan kaçınmamak gerekiyor. Kan tetkiklerinin yaptırılması, EKG, EKO, EFOR testi, gerekirse kalp damarlarının görüntülenmesi, şah damarlarının ve aort damarının ultrasonografi ile kontrolü kalp ve damar hastalıklarının erken teşhisini sağlıyor. Kısaca uzun bir yaşam, sağlıklı bir kalp için kardiyoloji uzmanı ile iyi geçinmek gerekiyor. Risk faktörlerinin yönetimi, hastalığı erken tanısı, erkenden önlem alınması ve tedavisinin gerçekleştirilmesi için kalp doktoru ile dost kalınmasını tavsiye ediyorum” dedi.
Bayındır Sağlık Grubu Hakkında:
Bayındır Sağlık Grubu’nun temeli, 1992 yılında o zamanki adıyla Bayındır Tıp Merkezi ile hizmet vermeye başlayan Bayındır Hastanesi’ne dayanmaktadır. İş Bankası grup şirketlerinden olan Bayındır Sağlık Grubu, kısa sürede sağlık alanında referans kurumlardan biri haline gelmeyi başarırken, bunda tam zamanlı çalışan deneyimli hekim kadrosunun yanı sıra, hedeflenen nitelikli hizmet anlayışını sağlamak için kurum tarafından özümsenen temel değerler de önemli rol oynamaktadır. Etik değerlere saygılı, kanıta dayalı tıp ve hasta odaklı hizmet anlayışına sahip Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi ile başlayan bu anlayışını kısa sürede Bayındır Kavaklıdere Hastanesi, Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi’nin yanı sıra, İstanbul’da Fenerbahçe, Beşiktaş, Şirinevler, İş Kule, Tuzla ve İzmir Alsancak olmak üzere 6 farklı lokasyonda bulunan Bayındır Diş Kliniklerinde de başarıyla uygulayarak, vermekte olduğu sağlık hizmetinin etki alanını genişletmiştir.
 
Haber Merkezi