Kanada’nın Newfoundland eyaletinin başkenti St. John's’da 2018 yılında yapımı başlayan Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yapımı tamamlandı. Yapımı tamamlanan anıtın açılışı; Çanakkale’den Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve beraberindeki heyetin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Dostluk İlişkilerini Güçlendirecek Bir Anıt
Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “Ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede en etkili yollardan birinin kültürel alandaki iletişim olduğunu görmekteyiz. Türkiye ve Kanada arasındaki mütekabiliyet esasına istinaden dikilen bu anıtlar; ülke halklarının kültürel alanlarda iletişim kurmasını sağlayıp barış, hoşgörü ve karşılıklı anlayış ile birbirine yaklaşarak dünya barışı için bir platform oluşturacaktır. Bu kapsamda, Çanakkale şehitlerinin aziz hatırasını Türkiye'den binlerce kilometre ötede olan Kanada'da sonsuzluğa kadar yaşatacak ve iki ülke toplumları arasında dostluk ilişkilerini pekiştirecek bir anıt yapılmıştır ve açılışı da iki ülke heyetleri ve vatandaşlarının katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.” denildi.
 
Anıtın Yapım Hikayesi
Tarihi Alan’da (Gelibolu’da) savaşan Karibu Alayları için 2022 yılında diktiği anıt kapsamında Türkiye de mütekabiliyet esasına göre bu eyalette bir anıt dikilmesi kararı alınmıştı.
Bu kapsamda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen ve yürütülmekte olan faaliyetler neticesinde ortaya çıkan ve I.Dünya Savaşında Çanakkale’de hayatını kaybeden Türk askerlerinin aziz hatırasını Türkiye'den binlerce kilometre ötede olan Kanada'da sonsuza kadar yaşatacak Çanakkale Ruhu Anıtı; Kültür ve Turizm Bakanlığınca tasarlanmış ve Karabük’te dökümü gerçekleştirilmiştir. Kısa zaman önce yapımı tamamlanan ve buradan Kanada’ya nakliyesi gerçekleştirilerek açılışı yapılan anıt, üzerinde Çanakkale Şehitler Abidesi ve Türk Bayrağı formlarını taşımaktadır.