Bozcaada Bağ Gönüllüleri ve Bozcaada İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen 'Bozcaada Bağcılık Seminerinde adanın bağcılık sektöründeki sorunlarına dair önemli konular ele alındı.
 
Bozcaada Bağ Gönüllüleri ve Bozcaada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Bozcaada Bağcılık Seminerleri', sektörün sorunlarını tespit etmek ve çözüm yollarını tartışmak amacıyla gerçekleştirildi. İlk oturumda, Türkiye ve Bozcaada'da bağcılık konuları ele alındı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi'nden Doç. Dr. Harun Çoban, ÇOMÜ Biga Meslek Yüksekokulu'ndan Öğr. Gör. Muradiye Özel Ödül ve Bozcaada'da uzun yıllardır bağcılık yapan Necati İnceoğlu, bağcılık konusundaki akademik bakış açılarını paylaştılar. İkinci oturumda ise 'Bağ ve Şarap Turizmi – Önoturizm' başlığı altında yazar, şarap uzmanı ve eğitmen Göknur Gündoğan, yazar ve sommelier Murat Yankı ile gastronomi uzmanı ve arkeolog Kubilay Özben, Türkiye ve dünya genelinde üretilen şarapları karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirdiler. Ayrıca, Bozcaada'da üretilecek şarapların kalitesine dair önemli ipuçları ve katkı maddeleri hakkında bilgi verildi.
 
Seminerlerin bir parçası olarak düzenlenen çalıştayda, Bozcaada'nın bağcılığına dair önemli konular ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı. 9 Eylül tarihinde Zübeyde Hanım Çay Bahçesi'nde gerçekleştirilen seminerlerin yanı sıra, bağlarda teknik incelemeler yapılarak adanın üzüm ve şarap serüvenine katkı sağlayacak önemli çalışmalar değerlendirildi.
 
Haber: Şahver Banu Çağlak