Çanakkale Ticaret Borsası, Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nı düzenledi.
 
Toplantı, Meclis Başkanı Birol Çetin'in başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Meclis Başkanı Birol Çetin, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Değerli Meclis Üyeleri, Çanakkale Ticaret Borsası Eylül Ayı olağan Meclis Toplantısı'na hoş geldiniz. Hepinizi şahsım ve meclis divanı adına saygıyla selamlıyor, Eylül Ayı Meclis Toplantımızı açıyorum." diyerek toplantıyı açtı. Konuşmasının devamında İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 araştırmasında Çanakkale’den 7 firmanın yer aldığını belirten Meclis Başkanı Birol Çetin, “İSO 500’e adını yazdıran İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş, Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., İçdaş Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş., Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş., Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş., Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş., Doğanlar Mobilya Grubu İmalat San. ve Tic. A.Ş. şirketlerimizi ve çalışanlarını yürekten kutluyorum’’ dedi.
 
Çanakkale Ticaret Borsası'nın meclis toplantıları, kentin ticaret ve ekonomi gündemini ele almak, üyelerin sorunlarını çözme ve işbirliği fırsatları yaratma amacıyla Eylül Ayı Meclis Toplantısı üyelerin katılımıyla verimli bir şekilde gerçekleşti. Toplantıda kent ekonomisi, tarım, ticaret ve diğer önemli konular ele alındı. Meclis üyeleri, görüş ve önerilerini paylaşarak kentin ekonomik gelişimine katkıda bulunma fırsatı yakaladılar.
 
‘’Türkiye’de Daha Fazla Çanakkale’’
Başkan Birol Çetin, “İSO 500’e adını yazdıran İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş, Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., İçdaş Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş., Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş., Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş., Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş., Doğanlar Mobilya Grubu İmalat San. ve Tic. A.Ş. şirketlerimizi ve çalışanlarını yürekten kutluyorum. Önümüzdeki dönemlerde bu sayıyı daha da artırmak ülke ekonomisine katkı sağlamak; Türkiye’de daha fazla Çanakkale, dünyada daha fazla Türkiye için hep birlikte çabalayacağız. Bu vesile ile sıralamaya giren tüm firmalarımızı bir kez daha kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
 
‘’Üretim Planlamasına Yönelik Çalışmalar Yürütülecek’’
Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz üretim çalışmalarına önem verildiğini belirterek, “Yeni yönetmelikle birlikte artık tarımsal üretimde yeni bir sürece giriyoruz, ezbere üretim dönemi sona eriyor. Yönetmelik; bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünleri üretiminde tarım havzası veya işletme bazında üretimin planlanmasını kapsamakta. Yönetmelik kapsamında kurulan Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu, tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını temin etmek amacıyla üretim planlamasına yönelik çalışmalar yürütecek. “diye konuştu.
 
Konuşmalarının devamında Başkan Deniz, amaçlarının Çanakkale’nin geleneksel tescilli ürünlerini tanıtarak bu ürünlere katma değer sağlamak olduğunu söyledi. Bu kapsamda 26-29 Ekim 2023 tarihlerinde Cumhuriyetimizin 100. Yılında Çıplak Köyünde düzenlenecek 6. Çanakkale Tarım Fuarına da Çanakkale Ticaret Borsası olarak katkı sunacaklarının altını çizdi.
 
Haber: Veysel Akın Salkın