Baro’dan yapılan yazılı açıklamada, avukatlardan gelen şikayetler doğrultusunda, kentte hasar danışmanlık faaliyetleri yürüttüğüne ve bu konuda hukuki danışmanlık sağladığına yönelik reklam içerikli afişler asan bir şirket yetkilisi ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.
Açıklamada “Bununla birlikte aslen sigorta aracılık hizmeti veren ancak ücret karşılığı Mahkemelere veya Savcılıklara sunulmak üzere dilekçeler yazıldığı yönünde pano asan bir şirket yetkilisine de panonun imhası; aksi takdirde suç duyurusunda bulunulacağına dair ihtarname çekilmiştir.
Yazı içeriklerinde,  1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'nun 35. maddesine göre sayılan iş ve işlemleri sadece avukatların yapabilecekleri, arzuhalcilik, iş takipçiliği ve benzeri gibi hukuk eğitimi olmamasına rağmen avukatlık tekeline aykırı faaliyette bulunan şahısların özellikle sıkı şekil şartlarına tabi yazılı yargılama usulünde vatandaşlarımızın mağduriyetlerine neden olmalarının yanında eylemlerinin ayrıca ''suç'' olduğu bildirilmiştir.
Her iki hukuka aykırı faaliyete ilişkin süreç Baromuzun takibinde olup; meslektaşlarımızın faaliyet alanını gasp eden uygulamalara karşı hukuki mücadelemiz sürecektir. Meslektaşlarımızın bu yönde karşılaştıkları usulsüzlükleri Baromuza bildirmeleri rica olunur” denildi.
 
Haber Merkezi