Çanakkale, uluslararası bir tatbikata ev sahipliği yapıyor. Avrupa Sivil Koruma Teşkilatı'nın yönetiminde ve Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı, 18-22 Eylül tarihleri arasında devam ediyor.
 
Tatbikatın bilgilendirme toplantısına katılan AB Delegasyonu Yeşil Kalkınma ve Kapsayıcı Büyüme Bölüm Başkanı Virve Vimpari, toplantıda Türkiye'nin Kahramanmaraş merkezli yaşadığı büyük deprem için geçmiş olsun dileklerini iletti. Ayrıca, Türkiye'nin bu depremin ardından Libya'ya yardım eli uzatmasından dolayı minnettarlık duyduklarını belirtti. Tatbikat 3. gününde devam ediyor ve komuta merkezinde bir araya gelen yetkililer, tatbikat hakkında bilgi alışverişinde bulundular. Tatbikat kapsamında uluslararası ekipler, afet ve acil durumlarla başa çıkmak için koordineli bir şekilde çalışmanın yollarını araştırıyor. Bu, sağlık müdahaleleri, arama kurtarma, tahliye, güvenlik, trafik düzenlemeleri ve barınma gibi bir dizi acil durum senaryosunu içeriyor.
 
Çok Sayıda Ülkenin Katılımıyla
Tatbikata Azerbaycan, Almanya, Portekiz, Finlandiya, Romanya, Estonya ve Polonya gibi ülkelerden toplam 170 personel ve 22 araç katılıyor. Toplamda ise 2,446 personel ve 202 araç, tatbikatın başarıyla tamamlanması için bir araya geldiler. Tatbikatın senaryosu gereği, çeşitli patlamalar ve kazalar sonucu yaralananlar ile deprem enkazından kurtarılan afetzedelere sahra hastanelerinde tıbbi müdahaleler yapılıyor. Çanakkale'nin farklı noktalarına Romanya, Portekiz, Polonya, Türkiye, AFAD ve UMKE ekipleri tarafından sahra hastaneleri ve çadırlar kuruldu. Tatbikata ilişkin olarak Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AFAD Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Eray Çınar, AB Delegasyonu Yeşil Kalkınma ve Kapsayıcı Büyüme Bölüm Başkanı Virve Vimpari, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Direktörü Hanna Jahns ve ilgili kurumların temsilcileri de tatbikatı yerinde inceleyerek bilgi aldılar.
 
Uluslararası İşbirliği İle Hazırlık ve Koordinasyon Artıyor
Tatbikat hakkında bilgiler veren Çanakkale Valisi İlhami Aktaş,“Bugün hem ülkemiz hem Çanakkale için önem verdiğimiz bir faaliyet için bir araya gelmiş bulunuyoruz. 18 Eylül’den itibaren başlayan bir tatbikat ilimizde icra ediliyor. 22 Eylül’e kadar Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde AFAD Başkanlığımızın da büyük destekleriyle beraber ilimizin değişik lokasyonlarında yerli ve yabancı yaklaşık 2 bin 500 personelle yürütülen bir tatbikattayız. Başta dost ve kardeş ülke Azerbaycan olmak üzere 7 yabancı ülkeden hem personel, hem kara aracı, hem hava aracı katılımıyla yürütülen uluslararası bir tatbikat. En son 6 Şubat Kahramanmaraş depremiyle yaşadığımız bir acı deprem tecrübemiz var. Devletimiz uzun yıllardır yaptığı gerek altyapı hazırlıklarıyla gerek mevzuat hazırlıklarıyla, gerek kurumsal kapasitenin artırılmasıyla bu depremde birçok ülkenin büyük altından kalkamayacağı bu depremde hızlı bir şekilde müdahale edilmiş, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm bakanlarımız, AFAD yetkililerimiz, Sağlık Bakanlığımız faaliyet planında görevli tüm kurumlar ilk dakikadan itibaren halkımızın yaraları sarılmaya başlamıştır. Bu tür tatbikatlar, deprem bölgesi olan ülkemizde sadece deprem bölgesiyle de kalmayan, son yıllardaki iklim değişikliğiyle birlikte sık sık yaşadığımız sel, su baskını, yangınlar gibi doğal afetlerde hazırlıklı olmamız gerektiğini ortaya koymakta. Bu tür tatbikatları çok önemsiyoruz. MODEX Tatbikatı da hem personellerimiz açısından hem de kurumlarımız açısından ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulması büyük bir tecrübe kazanılmasına sebep olacak” dedi.
 
‘’Türkiye'nin Yanında Olmaktan Mutluluk Duyuyoruz’’
Tatbikat gözlemlerini dile getiren Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Direktörü Hanna Jahns, “Sağlık Bakanlığına, AFAD'a teşekkürlerimi sunmak istiyorum. AB'den ortaklarımız var. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesi adına büyük emek harcıyorlar. Gerek laboratuvarları gerekse hastaneleri gördük. Bütün tatbikatı gözlemleme şansı bulduk. Afetler her zaman hayatımızın bir parçası. Bizler bunu biliyoruz. Geçenlerde bu bölgede bir orman yangını olmuş. Hazırlıklı olmanın öneminin altını çizmek istiyorum. Bizim desteklediğimiz ruh budur. Birlikteliğin, birbirine yardım etmenin ruhunu destekliyoruz. Türkiye verimli, aktif ve sürekli ihtiyaç olduğu durumlarda yardım sağlayan bir ülke. Bizler bunun farkındayız. Şu anda aktif olarak Libya'da çalışmaları sürdürüyor. Bunun yanında biz de Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği olarak Türkiye'nin yanında olmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.
 
AB Delegasyonu Yeşil Kalkınma ve Kapsayıcı Büyüme Bölüm Başkanı Virve Vimpari ise, “Deprem hala sizin kalbinizde, bizim kalbimizde de bu üzüntü taze. O yüzden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu adına, kendi adıma yaşanan Kahramanmaraş merkezli büyük deprem için geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bu büyük bir afetti. Bizim burada yaptığımız tatbikatın, faaliyetin önemini gösteriyor. O yüzden Avrupa Birliği ülkeler depremden sonra Türkiye’ye geldi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu da koordine etti. Türkiye için yardım edebildik. Aynı zamanda Türkiye bu deprem çok taze olmasına rağmen Libya’ya da yardım ediyor. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olarak bunun için çok minnettarız. Teşekkür ederiz. Zaten Türkiye çok önemli, çok deneyimli, çok tecrübeli, kıymetli bir üye bu afet koruma mekanizmasında. Her zaman işbirliğinde bulunmamız gerekiyor. Aynı yolda devam etmek gerekiyor. Hep böyle güzel faaliyetleri, yaptığımız işleri devam etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Haber: Şahver Banu Çağlak