ÇOMÜ'de Büyük Soruşturma

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada FETÖ - PDY yapılanması sonucu çok sayıda akademisyenin görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

1061
ÇOMÜ'de Büyük Soruşturma

Tüm Türkiye'de 15 Temmuz askeri darbe kalkışması sonrası başlatılan FETÖ-PDY yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)'nde çok sayıda akademisyen görevden uzaklaştırıldı.
Konuya ilişkin olarak ÇOMÜ Rektörlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:" Üniversitemizde görev yapan öğretim elemanları arasından; 8 profesör, 29 doçent, 48 yardımcı doçent, 31 öğretim görevlisi, 28 araştırma görevlisi, 7 okutman ve 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 152 öğretim elemanı; Ülkemizde, devlet kurumları içerisine sızmış ve 15 Temmuz 2016 tarihinde devletimizin meşru iktidarına ve milletimize yönelik silahlı kalkışma ve darbe girişimi gerçekleştirmiş FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, 657 sayılı Yasa'nın 137. madde ve devamı maddeler gereği görevden uzaklaştırılmışlardır.  
Daha önce, söz konusu terör örgütünün üyesi olmak ya da yardım ve yataklık etmek suçlarından haklarında açılmış dava nedeni ile 7 öğretim üyesi, Üniversitemizde görev yapmalarının sakıncalı olacağı gerekçesi ile görevden uzaklaştırılmışlardı.  
Böylelikle, Üniversitemizde görev yapan toplam 159 öğretim elemanı, yukarıdaki gerekçelerle görevden uzaklaştırılmışlardır. 
Yine FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, 657 sayılı Yasa'nın 137. madde ve devamı maddeler gereği, şube müdürü ve üstü (şube müdür, fakülte/yüksekokul sekreteri, daire başkanı) düzeyinde toplam 20 kişi görevden uzaklaştırılmıştır. 
Aynı yapı ile bağlantısı olmasından şüphe duyulan 7 profesör, 8 doçent, 31 yardımcı doçent, 16 öğretim görevlisi, 5 araştırma görevlisi, 8 okutman, 1 uzman, 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 76 öğretim elemanı hakkında inceleme başlatılmıştır, gerekli görüleceği takdirde ilgili kişiler açığa alınacak ve soruşturma süreçleri yürütülecektir.


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.