Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği tarafından düzenlenen Kuşak Yol (BRI) ve Orta Koridor Üzerinde Yeni Pazarlar Kongresi ve Fuarı, büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirilen oturumlar ve fuarlar sonrasında sona erdi.
 
Farklı ülkelerden iş insanları, büyükelçiler ve devlet temsilcileri, iş dünyasının en yeni ve dinamik pazarlarını keşfetmek için bir araya geldi. Kuşak Yol (BRI) ve Orta Koridor Üzerinde Yeni Pazarlar Kongresi ve Fuarı, farklı coğrafyalardan gelen yatırımcıları bir araya getirerek yeni iş fırsatlarının ve işbirliği olanaklarının keşfedilmesine olanak sağladı. Fuarın düzenleyicisi olan Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Genel Başkanı İhsan Beşer, etkinlik hakkında açıklamalarda bulundu. Beşer, etkinliğin yıllarca büyüyeceğini belirterek, " Avrupa'daki ülkelerin de fuarımıza önümüzdeki yılda katılması ile beraber bu fuarın da daha hareketli geçeceğine inanıyoruz. İlerki yıllarda da her ülkede bir fuar düzenlemeyi düşünüyoruz " dedi.
 
Yatırımcıları Bir Araya Getiren Büyük Bir Başarı
Fuar hakkında bilgilerden bahseden Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Genel Başkanı İhsan Beşer, "Orta Koridor Üzerine Yeni Pazarlar Kongre ve Fuarı ile 8 ülkenin katılımı ile gerçekleştirdik. Pekin'den başlayıp Londra'ya kadar uzanan bu hattında Türkiye'ye kadar olan bütün ülkeleri fuarımıza davet ettik. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye'nin katılımcı olduğu Fuarda birçok katılım gerçekleşti. Fuarda katılımcı şirketlerimizin de pek çoğu bağlantılar noktasında bize teşekkür etti biz de çok mutlu olduk. Birçok firma bir sonraki fuar için plan ve program bile yapmaya başladı. Dernek olarak da pek çok organizasyon için davet aldık. Bunlar da bizi çok mutlu ediyor. Bu anlamda fuara destek veren bütün elçiliklerimize, Ticaret temsilcilerine, Ticaret Bakanımıza, Cumhurbaşkanımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kolay bir iş değil. Buraya gelen Devlet adamları, sanayiciler ve iş adamları bir araya gelerek mutlu bir son yaşadık" dedi.

‘’En Kaliteli Ürünü En Ucuz Maaliyetle En Uç Tüketiciye Ulaştırmak’’
Türkiye-Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Genel Başkanı İhsan Beşer, "Biz bu fuar için yola çıkarken hedefimiz Pakin'den Londra'ya kadar olan iş dünyasını birleştirmekti. Çünkü bu hattaki her ülkenin kendi içerisinde farklı farklı zenginlikleri var. Doğalgaz var, petrol var, madenler var, lojistik var. Yani her ülkenin farklı kabiliyetleri var önemli olan bir araya gelerek en kaliteli ürünü en ucuz maaliyetle en uc tüketiciye ulaştırmak. Bütün amacımız bu. Yine biz orta koridoru Asya'nın dünyaya açılan penceresi olarak görüyoruz. Yıllardan beri olan bu ipek yolu zamanla zaman İpekyolu adını almı, zaman zaman bir kurak yolu olmuş, Türkiye'nin de içinde bulunduğu orta koridor, hem lojistik anlamda hem, hem coğrafi anlamda hem de Türk İhracatçısının yeni pazarlar noktasında çok önemli. Kuzey Koridorunda biliyorsunuz Rusya-Ukrayna savaşından dolayı çok sıkıntılı bir dönem yaşandı. Güney Koridorda iklim değişikliğinden dolayı bir sürü tıkanmalat var. Orta koridorda her geçen gün önemini arttırıyor. Şimdi Avrupa'daki ülkelerin de fuarımıza önümüzdeki yılda katılması ile beraber bu fuarın da daha hareketli geçeceğine inanıyoruz. İler ki yıllarda da her ülkede bir fuar düzenlemeyi düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Haber: Senem Erdem İnal