Çanakkale'de av sezonunun açılmasıyla birlikte balık tezgahları hareketlendi ve denizlerin zenginlikleri tezgahları süslemeye başladı

Çanakkale'de balık tezgahlarında en dikkat çeken türlerden biri lüfer oldu. Denizlerin prensi kilosu 600 lira gibi yüksek bir fiyatla tezgahlarda yerini aldı. Av sezonu öncesinde fiyatı 250 liraya kadar yükselen sardalyenin fiyatı ise 70 liraya kadar geriledi. Palamutun tanesi ise 70 liradan satılıyor.

15 Nisan'da başlayan av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Bu tarihten itibaren balıkçılar, yeni av sezonuna "Vira Bismillah" diyerek girdi. Gırgır tekneleriyle denize açılan balıkçılar, denizlerin zenginliklerini yakalamak için tekrar sulara döndü.
 
Çanakkale’de Güncel Balık Fiyatları
Sardalye, av sezonu öncesinde yüksek fiyatlarla satılıyordu. Ancak şu anda fiyatı 70 liraya kadar geriledi. Bu durum, sardalyeye olan talebin artmasına neden oldu.. Çanakkale Balık Hali’nde sardalye, hamsi ve istavrit 70, lüfer 600, kolyoz 70, kupa 100, çipura 200, palamut tane 70, mezgit, 70, tekir 150 ve karides 200 liradan satılıyor.
 
Palamut da sofraları süslüyor
45 yıldır balıkçılık yapan Engin Tunç, “Bu sene çok bolluk beklemesek de lüferde umudumuz var. Tezgahlarda yeni yeni gözükmeye başladı. Havalar düzeldi. Yani rüzgarlar kesildi. Lüfer çıkmaya başladı. Palamut da akabinde çıkıyor. Ama ince balığımız çok. Sardalyemiz, istavritimiz, hamsimiz bol. 70 liraya kadar düştü fiyatlar. İnşallah önümüzde ki günlerde daha da güzel olacak. Ama palamut ve lüferden de umutluyuz. Bu sene halkımız bol bol balık yiyecek. Şuanda lüferin kilosu 600 lira. İstanbul tane satıyor. 150- 200 lira tanesi. Bizde de filosu 600 lira. Palamutların tanesi 70 lira. Havaların düzelmesiyle birlikte balıklar 70 liraya kadar düştü. Daha düşeceğini umut ediyoruz. Önümüzdeki günlerde hem bolluk artacak hem havalar soğuyacak dolayısıyla balıklar daha da lezzetlenecek. Halkımız bol bol balık yesin” diye konuştu.

Haber: Veysel Akın Salkın