Dardanos mevkiinde bulunan Yangın Yönetim Merkezinde, kentte görev yapan basın mensuplarıyla Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, 2023 yılında yaşanan yangınlar ilişkin rakamlarla bilgiler verdi. Yangın sonrasında yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları aktardı.
 
Çanakkale’de 16 Temmuz’da Kızılkeçili Köyünde çıkan büyük yangından 1240 hektar alanın yangını hatırlatan Orman Bölge Müdürü Demirci, “O yangında rüzgarın şiddetli olması, nemin düşük olması ve yerleşim yerleriyle iç içe olmasından kaynaklanan ciddi sıkıntılarımız vardır. Ondan sonra 22 Ağustos’ta yine hemen hemen aynı noktada gibi gerçekleşti. Bu da çok riskli, sıkıntılı ve şehir tehdit eden bir yangındı. Bunda da yine yerleşim yerleriyle ilgili ciddi sıkıntılar vardı. Buna rağmen insan kaybının olmamasına şükreder durumda olduk. İki yangında toplam 2 bin 890 hektarlık orman alanı zarar gördü” dedi.
 
Yangınlarla ilgili tespit çalışmalarına başladıklarını aktaran Demirci, “Orman köylerinde hayvan zararı, arıcıların zararı oldu. Orman köyünde oturup, köyün nüfusuna kayıtlı olup hak edenlerin tespitleri yapıldı. 14 büyük baş hayvan, 106 küçük baş hayvan, 160 arı kovanı için toplam 1 milyon 415 bin 700 liralık zarar söz konusu. Bunları karşılıksız hibe olarak, zarar gören vatandaşların zararını en kısa sürede karşılayacağız. Bununla ilgili raporlar yapıldı. Ankara’ya gönderildi, onay aşamasında” ifadelerini kullandı.
 
Yangından sonra saha içinde her türlü tedbirin alındığını ve çalışmaların devam ettiği bildiren Demirci, “Nöbet sistemiyle arkadaşlarımız sürekli bu sahaları kontrol ediyorlar. Kızılkeçili yangınında 20 kilometre, Damyeri yangını sonrası 41 kilometre yeniden yol yaptık. 5 dozer, 2 eskavatör sürekli arazide çalışma halinde. Yangında zarar gören ağaçların tespiti için 14 mühendis, 20 muhafaza memuru ve 65 işçi ile arazide çalışmalar devam ediyor. En kısa sürede yanan ağaçları alandan uzaklaştırarak gençleştirme çalışması için arazi hazırlıklarına başlayacağız. İlk fidanımızı 11 Kasım'da dikeceğiz. Bir yıl içerisinde de tüm sahadaki çalışmaları 2024 yılı sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Yanan alanlar içinde 731 hektarı da tabii yöntemlerle ağaçlandıracağız. Buraya yaklaşık 25 bin kilogram tohum atacağız. Yine 2 bin 964 hektarlık sahada suni yöntemlerle ormanlarımızın yeniden gençleştirilmesini tamamlamış olacağız. Yine bu saha içerisinde 195 hektarlık bir alanı da taşlık, kayalık olması, arazi çalışmalarına uygun olmaması nedeniyle tabieten korumaya bırakarak, doğal yöntemlerle tekrar orman olması için teknik müdahaleleri yapacağız. Yanan bölgenin dış çevresinde yanmamış, yanma potansiyeli olan sahalar vardı. Bu da yaklaşık 40 bin hektarlık bir saha. Burada şuan bölgemize bağlı 12 orman mühendisi arkadaşımız YARDOP dediğimiz; Yangına Dayanıklı Orman Kurma Projesi çalışmalarını başlattı. Özellikle yerleşim yerlerinde bir daha ciddi sıkıntı yaşanmaması için köylerin etrafında bir koruma bandı oluşturulması, yolların genişletilmesi, yapraklı türler dikilerek köylerimizi yangına karşı daha korumalı bir duruma getirmek için projelendirme çalışmaları başlatıldı” diye konuştu.
 
Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Demirci, Çanakkale Bölge Müdürlüğü sahasında 2023 yılında şu ana kadar 114 adet orman yangını çıktığını ve 4 bin 260 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü söyledi.

Haber: Ersan KÜÇÜKKURU