Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, Sualtı fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin’in moderatörlüğünde, heyecan dolu bir söyleşi gerçekleştirildi.

Nadime Hanım Konağı Bahçesinde gerçekleşen ve kent vatandaşlarının da heyecanla dinlediği söyleşide, Başarılı sporcu Şahika Ercümen’in spora ve sualtına dair öyküsünün, rekorlarının ve birçok başarısı konu oldu. Söyleşi, Çanakkale kent sakinleri tarafından büyük bir ilgi ve heyecanla takip edildi. Söyleşiye Çanakkale Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve birçok katılımcı katıldı.
Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, Çanakkale Boğaz’ının zorlukları daha güçlü bir hale getirdiğini söyledi. Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen ‘’Çanakkale Boğaz’ının zor bir suyu var, akıntısı fazla ve soğuk, genellikle dalgalı ama bu sularda eğer yüzebiliyorsanız çok daha güçlü bir şekilde devam edebiliyorsunuz. Biraz aslında Çanakkaleli sporcuların kaderinde bence bu var’’ dedi.
 
‘’Çünkü Astım Hastasıydım’’
Çocukluğunda spora nasıl başladığını dile getiren Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, ‘’Memleketim Çanakkale’de olmak ve sualtını konuşuyor olmak benim için çok anlamlı. Çocukluğumda bu spora başlayış hikayem biraz enteresan. Çünkü astım hastasıydım, evden dışarı çıkamıyordum ve okula bir dönem gidememiştim. Sonrasında hayatıma çok etkilemeye başladı. Tedavi olmaya başladıkça okula devam etmeye başladım. Hazırlık sınıfındayken okul gezisi sırasında yelken kulübüne ziyaret etmiştik. Orada dalıp çıkan insanlar olduğunu gördüm ve çok merak ettim ne yapıyorlar diye. Batıyorlar ve bir süre sonra çıkıyorlar. Ne oluyor suyun altında diye. Sorduğumda sualtı ragbisi oynuyorlar ve ya bir kızı gördüm mono paletle yüzüyor denizkızı gibi suyun içinde, o kadar ilgimi çekti ki ama ne olduğuyla alakalı hiçbir fikrim yoktu. Bu şekilde orda ki antrenmanlara başladım. İlk başta ailem istemedi yıllarca hasta olduğum için ama benim ilk suya girdiğim an, nefesimi tutuğumda ilk defa nefes almış gibi hissettim suyun altında Çanakkale’de. Aslında serüvenim öyle başladı. Tabi bu benim sağlığıma da çok iyi etki etti.  Tutkumu hissettim. Antrenmanlara çok yoğun bir şekilde başladım. Çanakkale Sualtı Kulübüne başladım ve onun yanında bu derslerime de çok olumlu etkiledi ve bu sayede ben profesyonel sporcu olma yolunda ilk adımımı atmış oldum’’ dedi.

‘’Çanakkaleli Sporcuların Kaderinde Bence Bu Var’’
Çanakkale’nin imkanlarının yüzme sporlarında erişebilir olduğunu ifade eden Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, ‘’ Spora başlamamda Çanakkale’nin bir gücü oldu.  Ben şu an Çanakkale’de yaşamadığım için kıskanıyorum. Bir yerden bir yere gitmek çok rahat. Çanakkale’de o yıllarda özellikle çok güvenliydi ve şu anda öyle olduğunu düşünüyorum. Sabah karanlıkta okula gitmeden biz antrenmana giderdik ve ya gecenin bir saatinde sudan çıkıp tek başımıza eve dönerdik. Ondan dolayı Çanakkale’de pek çok şey erişebilir ve ulaşabilir. Doğal imkanlarımız, deniz kenarında olmak, doğa içinde olmak çok önemliydi’’ dedi.
 
‘’Çanakkale Boğaz’ının zor bir suyu var, akıntısı fazla ve soğuk, genellikle dalgalı ama bu sularda eğer yüzebiliyorsanız çok daha güçlü bir şekilde devam edebiliyorsunuz. Biraz aslında Çanakkaleli sporcuların kaderinde bence bu var’’ diye konuştu.
 
Başarılı milli sporcu Cumhuriyetin yüzüncü yılı olan 2023 yılında, Bahamalar'da düzenlenen Dünya Serbest Dalış Kupası'nda 100 metreye 3 dakika 14 saniyede dalarak Türkiye rekorunu elde etmişti.
 
 Haber: Şahver Banu Çağlak