Çanakkale, 2023-2024 su ürünleri av sezonunun başlamasıyla birlikte balık tezgahlarında bereketi yaşamaya başladı.
 
15 Nisan'da başlayan av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erdi ve bu tarih itibariyle balıkçılar, gırgır tekneleriyle Çanakkale denizlerine açıldılar. Denizlerdeki hareketlilik, Çanakkale'nin balıkçılar için özel bir anlam taşıyan bu döneminin başlangıcını müjdeledi. Av sezonu öncesinde fiyatı 250 liraya kadar çıkan sardalye, av sezonunun açılmasıyla birlikte önemli bir düşüş yaşadı ve şu anda 100 lira seviyelerine geriledi. Bu düşüş, balık tezgahlarına gelen müşteriler için sevindirici bir haber oldu.
 
Hamsi Talebi Artıyor
Hamsi, Çanakkale'deki balıkçı tezgahlarında her zaman rağbet gören bir balık türü olmuştur. Bu sezon, hamsi fiyatları da 100 liradan alıcı buluyor. Balıkçılar, havaların güzel olmasıyla birlikte balıkların bollaşacağını ve fiyatların daha da düşebileceğini tahmin ediyorlar.
 
Çanakkale Balık Halinde istavrit, hamsi ve sardalyenin kilosu 100, çipura 200, karagöz 70, levrek 200, mezgit 100, karides 150 liradan satılıyor.
 
Av Sezonu Açılışı: 'Vira Bismillah'
Balık halinde uzun yıllardır balıkçılık yapan Engin Tunç, "Sezon açılalı 13 gün oldu ama gırgırlar 4-5 gün açılabildi denize. Hava müsaade etmedi. Önümüzdeki günlerde havaların güzel olmasıyla balıkların bollaşacağını tahmin ediyoruz. Bu sene denizde balık var. Büyük balık yok ama vatandaşımızın rahatça ulaşacağı ufak balıklar var. Yani istavrit, hamsi, sardalye bol miktarda çıkacak inşallah. Lüfer palamut az olabilir ama tezgahlarımızda olacak diye bekliyoruz. Av yasağı sonrası fiyatlar şuan dip yaptı. Av yasağı olduğu zaman sardalyenin kilosu 250 liraya kadar çıkmıştı. Şuan da 70-80 bandında geziyor. Hamsi şuan da 50-60 ve 100 lira civarında seyrediyor. Halkımız bol bol balık yesin" dedi.
 
‘’Balıklara Talep de Var’’
Balıkçılık yapan Onur Öget ise, "Av yasağı sonrasında balık tezgahlarında durum gayet güzel. Tezgahlarda şuan hamsi, istavrit var, sardalye bol miktarda var. Kilosu 100 liradan satılıyor. Bunlar halk için iyi fiyatlar. Halkında buna talebi var. Şuanda olan işlerden memnunuz. İşler inşallah daha da güzelleşecek. Hamsi çok bol gözüküyor bu sene. 100 liradan satıyoruz. Sardalye 250 liradan 100 liraya düştü. Balıklara Talep de var" dedi.
 
Haber: Şahver Banu Çağlak