Çanakkale destanının yazıldığı Gelibolu Yarımadası'nda şehit düşen Mehmetçikleri saygıyla anma geleneği, bisikletçileri bir araya getirerek devam etti. Çanakkale Bisiklet Platformu tarafından geleneksel olarak düzenlenen Şehitlere Saygı Bisiklet Sürüşü, bu yıl 12. kez gerçekleşti. Etkinlik, Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünde başladı.
 
Saygı Bisiklet Sürüşüne, Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş ve birçok sporcu katıldı. Bu özel sürüşe Türkiye'nin dört bir yanından 26 il ve 750 sporcu katılım gösterdi. Şanlıurfa, Gaziantep, Osmaniye, Mersin gibi Güneydoğu illerinden, Antalya, Muğla, Isparta gibi Akdeniz bölgelerinden, İzmir, Manisa, Aydın gibi Ege bölgelerinden ve daha birçok ilden bisiklet severler, şehitleri anmak için bir araya geldi.
 
48 Kilometrelik Saygı Sürüşü
Başlangıç noktası olan Namazgah Tabyası önünden başlayan saygı sürüşü, sporcuların Kilitbahir Kalesi önünden Şahindere Şehitliği'ne, ardından Alçıtepe köyü üzerinden Çanakkale Şehitler Abidesi'ne ulaşmasını içeriyordu. Parkur aynı güzergah üzerinden devam edip başlangıç noktasında sona erdi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Vali İlhami Aktaş “Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanı ve milletinin istiklali ve istikbali için canını ortaya koyarak bize bu toprakları vatan kılan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, Cumhuriyeti'mizin kuruluşunun 100'üncü Yıldönümünde Şehitlere Saygı sürüşünün düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Haber: Veysel Akın Salkın