Bu toplantıda en öne çıkan konu ise Kepez Beldesi'nde yaşanan su sorunuydu. Sorunun çözümü için kurulan Su Tasarruf Araştırma Komisyonu, hazırladığı rapor ve alınması gereken önlemlerle ilgili önerileri Kepez Belediye Meclisi'ne sundu.
 
Su Tasarruf Araştırma Komisyonu, su sorununun çözümü için detaylı bir çalışma yaparak bir rapor hazırladı. Rapor, su kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesi, suyun israfının önlenmesi, suyun daha verimli kullanılması ve su temini altyapısının güçlendirilmesi gibi konuları ele aldı.
 
Meclis Tartışması
Eylül ayı ek gündemle Kepez Belediyesi Meclisi'nde su tasarrufu önlemleri tartışılmaya başlandığında, tansiyon hemen yükselmeye başladı. Su tasarrufu, geçmiş meclis toplantılarında da sıkça tartışılan bir konu olmuştu. Bu meclis toplantısında ise özellikle su tasarrufu önlemleri konusunda farklı görüşler ortaya atıldı.
 
‘’İlk İşim Arıtma Kurmak Oldu’’
Su arıtması hakkında konuşan Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, "2019 yılı seçimlerde halkımıza içme suyu paket arıtma tesisini yapma sözü vermiştik. Ve biliyorsunuz 2021 yılının 28 Ekimi akşamı Arıtılmış Suyu Şebekemize kent halkının hizmetine sunduk. Ama yaklaşık 6 aydır arıtmayı çalıştıramıyoruz. Bu da tabii ki bazı arkadaşlar birçok konuda olduğu gibi bu konuda da yine suistimal edilmeye devam ediyor. Hiç merak etmeyin, arkadaşlar inşallah önümüzdeki hafta tekrar arıtmamızı çalıştıracağız. Arıtmamızı çalıştıramamamızın sebebi şuydu. Kepez'de görevi devraldığımızda 7 adet su kuyumuz vardı. Bunun 3 tanesi şu anda kullanılamıyor. Çünkü çökmüş vaziyette. 2 tanesi hemen yan tarafına tekrar açmak suretiyle onları aktif hale getirdik. 8 tane yeni kuyu açtık. 12 tane kuyu şu anda aktif olarak çalışıyor.4 kuyumuz da önümüzdeki hafta başı itibariyle inşallah Hizmete girip su aktarımına başlayacak. Toplam 16 adet su kuyusu, ham su kuyusu olarak çalışacak ve arıtmamıza su gönderecek. Burada püf nokta şu. Arıtmayı neden çalıştıramıyorduk? Bizden önce öğretmen vardı. Bugün konuşanların on 5 yıl bu kentte görev yapanlar benden önce arıtmayı kurmamış. Şimdi ben 4,5 yıldır belediye başkanıyım ve ilk işim arıtma kurmak oldu" dedi.
 
‘’Belediyesi Olarak En Büyük Yatırımlarımızı Suya Yaptık’’
Belediye Başkanı Birol Arslan, ‘’Beldenin su sorununu çözmek için yapılan yatırımlara da değinerek en büyük yatırımın Suya yapıldığını belirterek "Ham suyu arıtmaya gönderdiğimizde suyun yüzde 70 temiz su olarak şebekeye veriyor. Yüzde 30 ise atık oluyor. Gerek kuraklığın etkisiyle gerek kuyuların gerçekten verimlerin düşmesiyle saniyede 15 litre veren kuyular bugün 8 litreye düştü. 12 litre veren kuyular 6litreye düştü. Biz görevi devraldığımızda 9 bin 600 küsur su abonesi vardı.  Bugün y23 bini geçti ve Kepez iki kat büyümüş. Ama Kepez'i planlayan, büyütenler hiçbir zaman için suyla ilgili bir planlama içinde olmamışlar. Geldik ve hızlıca 8 tane kuyuyu aktif ederek bu süreç içinde arıtmayı çalıştırmaya gayret ettik. Ama bahsettiğim gibi gerçekten bugün sadece Kepez Belediyesi'nin kuyularının sorunu değil. Çünkü tarım ovasındaki bütün o tarımda kullanılan su kuyularının da verimleri düştü. Biz 2 yıl önce Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğüne dilekçe verdik. Çevre Şehircilik'e valiliğe dilekçe verdik. Dedik ki 'Kepez hızla büyümüş ve gelinen noktada şu kadar su abonesine gelmiş. Nüfusumuz iki kat büyümüş, artık su kuyularıyla Kepez'in ham su sorununu çözemeyiz. Bize de Atikhisar Barajı'ndan ham su almak istiyoruz' dedik. Ondan sonra gittim iki kez Balıkesir Devlet Su İşleri Bölge Müdürüyle görüştüm. Ve bu Talebimizi ilettik. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden randevu istedim. Ve bu konuyu bugüne kadar çözemedik. Geçen Sayın Milletvekilimiz Ayhan Gider'e de bu konuyu bahsettim. Sürecin içinde Kepez Belediyesi ham suyunu Atikhisar Barajı'ndan alma gibi bir zorunluluğu vardır.  Kepez Belediyesi olarak en büyük yatırımlarımızı suya yaptık. İçme suyu arıtma tesisimize yaklaşık 15 milyona yakın bugüne kadar harcadığımız para var. On beş milyon. Şimdi toplama deposu yapıyoruz. Toplama deposuyla birlikte 12 kuyu ilave edilecek" şeklinde konuştu.
 
Haber: Şahver Banu Çağlak