Parkın açılması için Kepez Belediyesi Eylül ayı Belediye Meclisi'nde yapılan görüşme sonucunda oy birliği ile karar alındı. Enerjisa Üretim, Türkiye genelinde farklı bölgelerde hayata geçirdiği Enerji Parkı projesini Kepez'de de uygulamak için Kepez Belediyesi'ne başvuruda bulundu. Bu park, çocukların ve gençlerin enerji konularında bilinçlenmelerine ve geleceğin enerji uzmanları olarak yetişmelerine katkı sağlayacak.
 
Eylül ayı Belediye Meclisi'nde Enerjisa'nın başvurusu görüşüldü ve Atatürk Bilim ve Enerji Parkı'nın Kepez'de açılması için oy birliği ile karar verildi. Bu park, bölgede bir ilk niteliği taşıyor ve Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümünde Kepez'de hayata geçirilecek. Park, çocuklara ve gençlere enerji konularında eğitim vermek amacıyla kurulacak ve enerji bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlayacak.
 
Enerjisa'nın bu projesi, Kepez'de enerji eğitimi ve bilincinin geliştirilmesine önemli bir katkı sunacak ve bölgede büyük ilgi görmesi bekleniyor. Madde ile ilgili söz alan Belediye Başkanı Birol Arslan, yaptığı açıklamada parkın hakkında bilgiler vererek "Değerli meclis üyeleri, Hamidiye Mahallesi'nde eh TOKİ 960'ın içinde bir parkımız var biliyosunuz. O parkı Enerji SA  Enerji Üretim A.Ş. bu farkı komple yenilemek istiyor. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde bedelsiz olarak bu parkı bölge halkının, Kepezli hemşerilerimizin hizmetine sunmak istiyor. Tabii ki adının da Atatürk Bilim ve Enerji Parkı olması ve ayrıca bu parkın şartlı bağış olarak kabul etme yetkimiz kepeze böyle bir enerji parkı getiriyor.  Proje gerçekten çok keyifli. Bölgede olmayan yeşil bir proje. Örneğin çocuklar yürüyüş pistinde yürürken ayaklarını attığı adımlarda enerji biriktirecekler. Ya da yağan yağmurlar yağmur suları aşağıda biriktirilerek parkın tekrar yeşil alanının sulanmasında kullanılacak. Bunun yanında çocuklar oradaki bisikleti çevirdiği zaman oradan bir enerji üretecek, depolanacak ve akşam aydınlanmasında  o enerjiden faydalanılacak. Ayrıca belediye orada parkın içinde olacak.  Belediye bütçesinden hiç para çıkmayacak onu belirteyim. Firma tamamen yüzüncü yılda Kepez'e armağan ediyor bu projeyi. Gerçekten  gurur duyulacak bir proje. Belediyemizin biliyorsunuz orada bir veznesi var ve bir Halk masası olacak, halkın o bölgedeki sorunlarını dinleyip belediyeyle çözüm noktasında ilgili birimlere diğer halk masasındaki arkadaşlar gibi çözüm konusunda yardımcı olacaklar. Orada bir işletmeci arkadaşımız var. Şunu gururla söyleyebilirim ki  bölgede olmayan bir parkı  Kepe Halkına hep birlikte  inşallah kazandıracağız ve 29 Ekim tarihinde de  inşallah hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
 
Haber: Şahver Banu Çağlak