Çanakkale'de yaşanan sel felaketi sonrasında zarar gören belde ve köyleri ziyaret eden AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Geyikli Belediyesi'ni ziyaret etti.
 
Bu ziyaret sırasında, sel felaketiyle mücadele için Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu'nun ödeneğe ihtiyaç duyması üzerine, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider'i arayarak gereken projeler için ödenek sağladı.
 
AK Parti Çanakkale Milletvekili ve beraberindeki heyet, sel felaketi mağduru Geyikli ve Ezine'ye bağlı köyleri ziyaret ederek mevcut durum hakkında bilgi aldı ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Pınarbaşı Mahmudiye, Üvecik, Yahyaçavuş köyleri ile Geyikli beldesinde incelemelerde bulunan Milletvekili Ayhan Gider'e, ziyaretlerinde Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ eşlik etti.
 
Başkan Oruçoğlu, sel felaketinin Geyikli'ye verdiği zararları Milletvekili Gider'e aktardı ve bu tür felaketlerin önlenmesi için DSİ'den destek istedi. Sel felaketlerine karşı alınacak önlemler için gereken kanal temizliği, Derebaşı Deresi'nin temizliği, menfez genişletilmesi ve Açıkuyular Kanalı'nın Nalbant Deresi ile birleştirilmesi gibi çalışmaların acil bir şekilde yapılması gerektiği vurgulandı. Bu projelerin hızla gerçekleştirilmesinin önemi üzerinde duruldu ve Gider'in bu konudaki desteği talep edildi.
 
 Ayhan Gider, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’i hemen aradı ve konuşmanın ardından gerekli ödeneklerin hemen çıkartılacağı önümüzdeki hafta itibari ile kanal temizleme ve diğer işler ile ilgili çalışmalara başlanacağını söyledi. Gider açıklamasında “DSİ’den bizim beklediğimiz yeni kanallar yapması yeni sulamalar yapması. DSİ’nin her işi çok kıymetli. Bu kurumlar Türkiye’ye mühendislik öğreten kurumlar. DSI ile çiftçilerimizden üreticilerimizden ve vatandaşlar’ dan ne kadar kanal ve sulama talep etse de DSİ’nin afetler açısından da DSİ’nin çok önemli bir görevi var. Kanal yapımı ve kanalların temizlenmesi gibi yaşanabilecek taşkınlar ile ilgili çok önemli çalışmalarını da görüyoruz. Bu durum bir vesile olur. Geyikli Belediye başkanımızın yaşanabilecek olan su taşkınları ile ilgili hazırlamış olduğu rapor ve proje doğrultusunda bir desteye ihtiyacı olduğu iletti bende Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ile hemen görüştüm “bu proje ve çalışmaların ödeneği ile ilgili talimatı hemen veriyorum” dedi. Önümüzdeki haftadan itibaren çalışmalar başlar” dedi. Bu gelişmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Geyikli belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu da Gidere teşekkür ederek “bu temizlik ve kanal birleştirme projeleri çok önemliydi şiddetli bir yağmurda kısa süre önce olduğu gibi maalesef bir sel afetine mağruz kaldık. Sel felaketinin bir daha yaşanmaması için kanal temizlikleri ve kanal birleştirme projesi çok önemliydi. Bu çalışmaların tamamlanması ile birlikte sel felaketlerine karşıda çok önemli bir önlemi hayata geçirmiş olacağız” şeklinde konuştu.
 
Haber: Senem Erdem İnal